Aparatura pomiarowa w zakresie wielkości fizycznych – przykłady przyrządów
Przyrządy pomiarowe to podstawowe urządzenia stosowane powszechnie w laboratoriach, zakładach przemysłowych, handlu, medycynie, a także warsztatach. Wśród ich wielu różnorodnych rodzajów wyróżnić można natomiast między innymi modele przystosowane do pomiaru wielkości fizycznych. Z tego artykułu dowiesz się więc jakie przyrządy pomiarowe pozwalają mierzyć wielkości fizyczne oraz jakie kwestie związane z ich działaniem są najważniejsze.
Czym są wielkości fizyczne?
Wielkość fizyczna to jedna z właściwości ciał w postaci zarówno stałej, jak i płynnej lub gazowej, którą można wyznaczyć ilościowo. Musi ona być wobec tego mierzalna, skalarna oraz wektorowa. Wśród wielkości fizycznych można wyróżnić ich 7 podstawowych rodzajów, takich jak:
- długość określana w metrach,
- czas określany w sekundach,
- masa określana w kilogramach,
- temperatura określana w kelwinach,
- natężenie prądu elektrycznego określane w amperach,
- światłość źródła światła określana w kandelach,
- liczność materii określana w molach.
Za pomocą jakich przyrządów mierzone są wielkości fizyczne?
W zależności od rodzaju wielkości fizycznej, jaka ma zostać określona, wykorzystywane są różnorodne przyrządy miernicze. W przypadku siły i momentu siły są to na przykład siłomierze. Jeśli chodzi natomiast o długość, przyrządami pomiarowymi mogą być głębokościomierze, wysokościomierze, dalmierze, suwmiarki, szczelinomierze czy też przyrządy przeznaczone do mierzenie grubości warstw na przykład powłoki lakierniczej. Wielkość fizyczna w postaci natężenia prądu mierzona jest z kolei za pomocą na przykład amperomierzy, multimetrów analogowych i cyfrowych, mierników parametrów sieci a temperatura za pomocą termometrów o różnorodnej skali oraz rejestratorów temperatury, czy czujników termoelektrycznych typu S, K lub J.
Jakie warunki muszą spełniać przyrządy pomiarowe wykorzystywane do pomiaru wielkości fizycznych?
Aby pomiary wielkości fizycznych dokonywane za pomocą przyrządów pomiarowych były w pełni miarodajne muszą one być odpowiednio wykalibrowane. Proces ten polega na przystosowaniu wskazań przyrządów do wskazań wzorców miary zgodnych z Głównym Urzędem Miar w naszym kraju. Wzorcowaniem przyrządów pomiarowych zajmują się natomiast specjalistyczne firmy takie jak Metrotest, które posiadają niezbędne akredytacje oraz uznania. Samo wzorcowanie odbywa się natomiast za pomocą specjalnie przystosowanych do tego stanowisk na przykład przeznaczonych do wywoływania momentu siły przez przetworniki wzorcowe przy wzorcowaniu między innymi siłomierzy oraz kluczy dynamometrycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana