Chłodnica oleju hydraulicznego - sposób na wysokie temperatury
Chłodnice oleju hydraulicznego pełnią funkcję wymienników ciepła w układach hydrauliki siłowej. Ich zadaniem jest regulacja temperatury w układzie. W jaki sposób działa chłodnica oleju i jakie ma ona znaczenie dla układu? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Czym jest chłodnica oleju hydraulicznego?
Wszystkie systemy hydrauliki w urządzeniach stacjonarnych i mobilnych generują tzw. energię wejściową, która nie jest zużywana do końca. Powstaje w ten sposób tzw. energia strat. Zadaniem chłodnicy oleju jest absorbowanie energii strat w taki sposób, by temperatura w układzie była odpowiednia.
Jakie znaczenie dla pracy maszyny ma chłodnica oleju?
Utrzymywanie oleju hydraulicznego w zakresie temperatur zalecanych przez producenta dzięki chłodnicy oleju hydraulicznego ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy maszyny. Przekraczanie zalecanych wartości powoduje szybsze zużywanie się oleju. Zmienia on swój kolor i traci właściwą lepkość, a wytrąceniu ulegają dodatki uszlachetniające: przeciwutleniające, przeciwpienne i przeciwcierne. Powstały osad koloidalny zapycha filtr oleju.
Przegrzany olej hydrauliczny wpływa również negatywnie na inne elementy, zaburzając pracę całej maszyny. Ogrzewa on znajdujące się w pobliżu metalowe części, powodując ich rozszerzanie się. Wskutek tego dochodzi do tarcia między nimi, które przyspiesza ich zużycie. Wysoka temperatura działa negatywnie na elementy gumowe jak uszczelnienia czy węże hydrauliczne, prowadząc do powstawania nieszczelności.
Prawidłowa praca chłodnicy oleju ma ogromne znaczenie dla całego układu hydraulicznego – zwiększa jego sprawność, szczególnie w czasie długiej pracy – tłumaczy specjalista ze sklepu Cran-Lift Serwis Hydraulika Siłowa. Dzięki prawidłowej pracy chłodnicy zmniejsza się częstotliwość pojawiania się usterek wynikających z przecieków i kawitacji, co bezpośrednio przekłada się na koszty eksploatacji urządzenia.
Jak zadbać o prawidłową pracę chłodnicy?
Zabrudzona lub zatkana chłodnica oleju hydraulicznego nie będzie spełniać swojej funkcji, dlatego niezwykle ważne jest, by co jakiś czas ją przeczyścić i sprawdzić, czy wentylator chłodnicy działa prawidłowo. Problemy z chłodnicą może też powodować używanie niewłaściwego rodzaju oleju, mieszanie różnych jego odmian oraz zbyt niski jego poziom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana