Co powinna zawierać dokumentacja architektoniczna przemysłowych obiektów budowlanych?
Budowa obiektów przemysłowych wymaga uprzedniego projektu architektoniczno-budowniczego, składającego się z wielu części (okraszonego rzutami, przekrojami, rysunkami). Owa dokumentacja architektoniczna może przesądzać o sukcesie lub porażce całej inwestycji budowlanej. Co powinno znajdować się w takiej dokumentacji?
Jak wygląda dokumentacja architektoniczna obiektów przemysłowych?
Dokumentacja architektoniczna konstrukcji inżynierskich musi zawierać odpowiedni projekt architektoniczno-budowlany. Rezultatem jest skomplikowany, złożony plik dokumentów, składających się z wielu arkuszy rysunków, kosztorysu, wykazu materiałów potrzebnych do budowy obiektu przemysłowego.
Dokumentacja architektoniczna składa się z reguły z części architektonicznej, konstrukcyjnej i instalacyjnej.
Część architektoniczna obejmuje rzuty wszystkich kondygnacji budynku przemysłowego (w tym rzut dachu), rzut i aksonometrię więźby dachowej, a także poprzeczne i pionowe przekroje budowli (koniecznie muszą pokazywać podłogę, dach, stropy). Owa dokumentacja zajmuje się także opisem elewacji i rozpisaną listą elementów stolarki drzwiowej i okiennej.
Część konstrukcyjna dokumentacji architektonicznej budynku przemysłowego składa się z wyliczeń statyczno-wytrzymałościowych, przekrojów detali konstrukcyjnych, dokładnego wykazu potrzebnych materiałów oraz rzutu fundamentów i stropów. Część instalacyjna natomiast zawiera wszystkie rysunki i opisy domowych instalacji (wraz z wyszczególnieniem i opisaniem stosowanych technologii).
Warto nadmienić, że wszystkie rzuty oraz przekroje w dokumentacji architektoniczno-budowlanej wykonuje się w określonej skali (1:50). Projektanci i budowniczy muszą zadbać także o opis techniczny i dopełnienie całości dokumentacji o kubaturę pomieszczeń, wyliczenie ogólnej powierzchni obiektu przemysłowego, rozwiązania konstrukcyjne, zastosowane materiały i propozycje ewentualnego wykończenia elewacji i wnętrz.
Kto wykonuje dokumentację architektoniczną?
Dokumentacja architektoniczna projektu budynku przemysłowego jest wykonywana przez wyspecjalizowane biura architektoniczne. Wybór takiej firmy zależy od wielu informacji, dobrych opinii, popularności wśród klientów, doświadczenia pracowników i długości świadczenia usług.
Biuro konstrukcyjne Bogdan Adamczyk ze Szczecina zajmuje się projektowaniem różnych profesjonalnych konstrukcji budowlanych – w tym hal, oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody. Pracownicy dbają, by każdy człon dokumentacji architektonicznej był wykonany dokładnie i solidnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana