Czy pył węglowy jest szkodliwy?
Zagrożenia wynikające ze specyfiki otoczenia przemysłowego muszą być stale monitorowane w celu zapewnienia standardów bezpieczeństwa. Jednym z poważniejszych zjawisk występujących w kopalniach węgla kamiennego i zakładach przetwórczych węgla jest pył węglowy. Jakie stwarza zagrożenia i jak można zmierzyć jego stężenie, dowiesz się po przeczytaniu artykułu.
Czym jest pył węglowy?
Pył węglowy to rozdrobnione ziarna węgla kamiennego o średnicy nieprzekraczającej 1 mm. Występuje on w odróżnieniu od innych zagrożeń, prawie we wszystkich wyrobiskach górniczych. Powstaje nie tylko podczas prac wydobywczych, ale także podczas przeróbki i transportu węgla kamiennego. Pył węglowy rozprzestrzenia się wraz z prądami powietrza i osiada, stwarzając zagrożenie dla zdrowia pracowników oraz prawdopodobieństwo groźnego w skutkach wybuchu.
Zagrożenia spowodowane pyłem węglowym
Wdychanie pyłu węglowego wpływa negatywnie na ludzki organizm. Przede wszystkim zwiększa ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych i powoduje obniżenie odporności. Przyczynia się do powstawania pylicy, choroby zawodowej osób pracujących w dużym zapyleniu. Największe jednak zagrożenie stanowi wybuch pyłu węglowego. W kopalniach wybuch pyłu węglowego następuje w momencie jego dużego stężenia w obecności odpowiedniej ilości powietrza i przy udziale czynnika termicznego, który jest inicjatorem zapłonu. Powstaje wówczas gwałtowna egzotermiczna reakcja chemiczna, która powoduje pojawienie się dużej ilości gazów, a tym samym gwałtowny wzrost ciśnienia. Ma ono niszczycielskie działanie dla infrastruktury i zagraża zdrowiu i życiu ludzi. Dlatego jak wyjaśniają eksperci dostawcy urządzeń elektroniki przemysłowej Emag-Serwis z Katowic, który zajmuje się także systemami bezpieczeństwa dla górnictwa, w ramach profilaktyki w wyrobiskach chodnikowych osiadły pył węglowy opyla się pyłem kamiennym lub zmywa wodą.
Pyłomierze do pomiaru stężenia pyłu węglowego
Do pomiaru średniego i chwilowego stężenia pyłu węglowego w kopalniach i zakładach przetwórczych węgla kamiennego stosuje się pyłomierze kalibrowane. Są to wygodne w obsłudze urządzenia umożliwiające monitorowanie i określanie stężenia pyłu węglowego oraz jego rozkładu frakcyjnego w powietrzu. Dobrym przykładem może być pyłomierz PŁ-3, który służy do ciągłego pomiaru stężenia pyłu poprzez wykorzystanie zjawiska rozproszenia światła na cząstkach pyłu. Wynik pomiaru odczytać można bezpośrednio na wyświetlaczu urządzania lub wysyłany jest w postaci analogowego sygnału napięciowego. Pyłomierz PŁ-3 kalibrowany jest do pracy w podziemnych wyrobiskach kopalni węgla kamiennego i dopuszczony do pracy w strefach zagrożonych wybuchem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana