Czym jest korundowanie?
Korundowanie to podstawa w przypadku powierzchni stalowych, drewnianych, a czasami również tych wykonanych z innych rodzajów tworzyw. Jest pierwszym i podstawowym krokiem podczas obróbki technicznej materiału, który warunkuje jego późniejsze właściwości fizyczne. Dowiedz się, na czym dokładnie polega proces korundowania.
Po co przeprowadzamy korundowanie?
Podstawową funkcją korundowania jest oczyszczanie powierzchni z zanieczyszczeń (np. rdzy, starej farby, lakieru), a także nadawanie jej odpowiedniego poziomu gładkości lub chropowatości. Wykorzystujemy je najczęściej przed nałożeniem na powierzchnię powłoki nieprzywieralnej, antykorozyjnej lub lakierniczej. Czasami można wykorzystywać je jako zamiennik szlifowania w celu polepszenia walorów estetycznych i fizycznych produktu. Nazwa “korundowanie” wynika z zastosowania podczas procesu granulatu korundu.
Jak przebiega korundowanie?
Korundowanie wykonuje się w zamkniętych komorach śrutowniczych, które obsługują wyłącznie doświadczeni specjaliści – jak np. ci, którzy pracują u wykonawcy powłok technicznych Mayflon, specjalizującego się w przeprowadzaniu korundowania na najróżniejszych powierzchniach. Procedurę można przeprowadzać zarówno na sucho, jak i na mokro, z tym że aktualnie zdecydowanie bardziej polecany jest wybór drugiej z wymienionych metod. Wynika to głównie z możliwości minimalizowania negatywnych skutków procesu i ograniczania unoszenia się szkodliwych dla pracowników pyłów w powietrzu – te obciążone wodą spadają na podłoże w komorze i są odsysane.
Zalety korundowania
Proces korundowania jest wydajny i szybki w zastosowaniu. Można wykonywać go w sposób ręczny oraz mechaniczny. Korund jest materiałem w pełni naturalnym i ekologicznym, a dzięki wykorzystywaniu specjalnych kabin do przeprowadzania procedury, można stosować go wielokrotnie.
Jego ziarenka są wystarczająco ostre, żeby starannie wyszlifować każdą powierzchnię, a jednocześnie nie zawierają w swoim składzie metalu, który miałby powodować korozję obrabianych elementów. Procedura korundowania nadaje się do zaawansowanej obróbki najróżniejszych materiałów – stali wysokostopowej, nierdzewnej, szlachetnej, szkła, tworzyw sztucznych czy drewna. Gramaturę granulek korundu dobiera się adekwatnie do efektu, który chce się osiągnąć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana