Czym są półstałe urządzenia gaśnicze?
Wybór skutecznych zabezpieczeń przeciwpożarowych pozwala na zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się pożaru oraz uchronienie się przed konsekwencjami z nim związanymi. Dlatego warto zastanowić się, jakie rozwiązania najlepiej wybrać do danego budynku. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów zabezpieczeń. Dowiedz się, czym charakteryzują się półstałe urządzenia gaśnicze oraz jakie mają zalety.
Półstałe urządzenia gaśnicze – czym są?
Półstałe urządzenia gaśnicze są na trwale zainstalowane w budynku, jednak nie są wyposażone w zapas środka gaśniczego. Ich działanie jest uzależnione od ingerencji człowieka, który podłączy urządzenie do źródła środka gaśniczego. Wykonaniem takiej instalacji zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak PLISZKA. Można wyróżnić następujące rodzaje półstałych urządzeń gaśniczych:
pianowe
Wśród ich zalet wymienia się skuteczne gaszenie lub zapobieganie rozprzestrzenianiu się pożarów cieczy palnych, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane jako zabezpieczenie magazynów oleju opałowego czy zbiorników naziemnych do magazynowania ropy i produktów naftowych. Warto jednak pamiętać, że piana zawiera wodę i może trwale uszkodzić dokumenty czy urządzenia elektroniczne.
gazowe
Te półstałe urządzenia gaśnicze są zalecane w miejscach, w których priorytetem jest ochrona wyposażenia wrażliwego na działanie wody, takiego jak komputery, serwery, płótna, księgozbiory czy dokumenty. Najczęściej wykorzystują chemiczne gazy gaśnicze, jak np. FE-36™ (HFC-236fa). Ich bardzo dużą zaletą, poza wysoką skutecznością, jest brak szkód wtórnych, które mogą powstać przy użyciu pozostałych rodzajów PUG.
wodne
Wykorzystywanym środkiem gaśniczym jest woda, należy jedynie podłączyć urządzenie do zbiornika z jej zapasem lub do sieci wodociągowej, jeśli zapewnia odpowiednie ciśnienie wody. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest to skuteczne rozwiązanie. Nie sprawdzi się przy gaszeniu pożaru urządzeń pod napięciem i może doprowadzić do zniszczenia mienia przez zalanie.
proszkowe
Jako środek gaśniczy wykorzystują proszek. Z uwagi na bardzo duże zapylenie podczas akcji gaśniczej i zanieczyszczenie gaszonych przestrzeni po jej zakończeniu, stosowane są do ochrony specyficznych zagrożeń, jak np. pożary tras kablowych w obiektach mostowych.
Warto zatem przed podjęciem decyzji o wyborze półstałej instalacji gaśniczej zastanowić się, w jakich pomieszczeniach lub obiektach będzie ona stosowana.
Zalety półstałych urządzeń gaśniczych
Półstałe urządzenia gaśnicze to z pewnością bezpieczniejsza alternatywa dla podręcznych gaśnic. Dzięki nim możliwe jest skuteczne ugaszenie lub stłumienie pożaru, bez konieczności nadmiernego zbliżania się do ognia. Ponadto instalacja PUG może być wykorzystana do jednoczesnego gaszenia większej liczby pomieszczeń. A w porównaniu ze Stałymi Urządzeniami Gaśniczymi, PUGi są dużo tańszym rozwiązaniem.
Minusy półstałych urządzeń gaśniczych
Zdecydowanie się na taki system przeciwpożarowy ma również minusy, które należy uwzględnić:
konieczność ręcznego podłączenia urządzenia do źródła zapasu środka gaśniczego – wymagana jest zatem stała obecność przeszkolonego personelu,
w przypadku PUG pianowych często środek gaśniczy dostarcza jednostka straży pożarnej, co może znacznie wydłużyć czas między wykryciem pożaru a rozpoczęciem akcji gaśniczej,
charakteryzują się znacznie niższą skutecznością niż Stałe Urządzenia Gaśnicze, które działają automatycznie po wykryciu pożaru,
nie są rekomendowane przez rzeczoznawców i towarzystwa ubezpieczeniowe.
Ugaszenie pożaru może trwać dłużej niż przy użyciu Stałych Urządzeń Gaśniczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana