Do czego służą osuszacze powietrza i gdzie się ich najczęściej używa?
Podwyższona wilgotność w pomieszczeniach sprzyja erozji tynków i okładzin ściennych. Szkodliwie działa na drewniane podłogi i meble. Powoduje korozję metalu. Długotrwałe utrzymywanie się wilgoci w ścianach stwarza sprzyjające warunki do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci, należy zapewnić sprawne działanie instalacji wentylacyjnej. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zastosuj osuszacze powietrza.
Skąd bierze się wilgoć w pomieszczeniach?
Przyczyny zawilgocenia obiektów budowlanych są różnorodne. O najczęstszych mówi specjalista reprezentujący wypożyczalnie budowlane Verent w Łodzi i Warszawie: – W nowych obiektach jest to tak zwana wilgoć technologiczna. Pochodzi z zapraw murarskich i tynkarskich, wylewek i klejów, które powstają przez zmieszanie suchej masy z wodą. Ściany i posadzki w ciągu kilku tygodni od wykonania muszą oddać dziesiątki, a w większych obiektach setki litrów wody. Innym źródłem nadmiernego poziomu wilgoci w pomieszczeniach są wody gruntowe, które przenikają przez niedostatecznie zaizolowane fundamenty. Powszechnymi zjawiskami są też podciąganie kapilarne wody, przesączanie się wód powierzchniowych, zawieszonych i podskórnych oraz pochodzących z podziemnych cieków wodnych. Do zawilgocenia pomieszczeń dochodzi także na skutek awarii instalacji wodnych, rozszczelnienia się kanalizacji lub instalacji CO.
Kluczowe znaczenie ma też wilgoć eksploatacyjna, czyli para wodna uwalniana w czasie prania, gotowania i kąpieli. Należy też wziąć pod uwagę znaczne ilości wilgoci emitowanej przez organizmy żywe: dorosła osoba wydala z potem i wydychanym powietrzem kilka litrów wody na dobę.
Kiedy należy zastosować osuszacz?
Obniżanie wilgotności powietrza to zazwyczaj proces krótkotrwały, który nie wymaga powtarzania. Dlatego korzystną opcją jest wynajem osuszaczy. W Łodzi, Warszawie i każdym innym większym mieście bez problemu wypożyczysz urządzenie do osuszania pomieszczeń już za kilkadziesiąt złotych na dobę. Dzięki temu unikniesz inwestowania w drogi sprzęt.
Osuszacze są niezbędne wszędzie tam, gdzie system wentylacyjny nie jest w stanie odprowadzić nadmiaru wilgoci z pomieszczeń. Zastosuj je po wykonaniu mokrych robót wykończeniowych (tynkowanie, wylewanie posadzek), po zalaniu pomieszczeń wodą lub zawilgoceniu na skutek intensywnego skraplania się pary wodnej. Najlepsze efekty uzyskasz wtedy, gdy zastosujesz osuszacz łącznie z ogrzewaniem oraz intensywną wentylacją wnętrz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana