Do czego służy i jak działa sprzęgło hydrauliczne?
Układ hydrauliki siłowej wymaga zastosowania pompy, która będzie w stanie wytworzyć odpowiednie ciśnienie i wymusić przepływ używanego czynnika hydraulicznego. Do sprawnego działania pompy niezbędny będzie napęd np. w postaci silnika elektrycznego. By móc przekazać moment obrotowy potrzebne będzie właściwe sprzęgło, które za sprawą łącznika przeniesie go z członu biernego na czynny. Jednym z częstszych rozwiązań jest sprzęgło kłowe.
Dlaczego sprzęgło jest niezbędne w układach przeniesienia napędu i jak działa?
Bezpośrednie połączenie silnika i pompy hydraulicznej nie zawsze będzie możliwe ze względu na konieczność odłączania i załączania napędu, a tym samym włączania układu, gdy będzie on potrzebny, jak również ze względu na problemy z osiowością czy przekazywaniem przeciążeń. Zastosowanie sprzęgła pozwala na sterowanie napędem, może chronić przed niekontrolowaną zmianą kierunku obrotów, a także kompensować pojawiające się drgania. Dzięki swej budowie sprzęgło może również być w stanie radzić sobie z niepełną osiowością, a więc przesunięciami osiowymi, a w pewnym niewielkim zakresie także promieniowymi. W przypadku sprzęgieł hydraulicznych do pomp szczególnie ważne będzie działanie przeciwprzeciążeniowe oraz elastyczność całego układu. Liczyć się będzie ochrona przed możliwymi udarami, które mogłyby doprowadzić do przyspieszonego zużycia pompy, a nawet jej uszkodzenia.
Jakie sprzęgła stosuje się w pompach do hydrauliki siłowej?
Sprzęgła do pompy hydrauliki siłowej to najczęściej sprzęgła kłowe. Elementy robocze mają tu postać dwóch piast – jedna z nich jest złączona przy pomocy wałka z silnikiem, a druga z wałem wirnika pompy. Tarcza połączona z silnikiem to element napędzający (czynny), a ta, która łączy się z pompą to element napędzany (bierny). W obu tarczach znajdują się charakterystyczne wypustki określane jako kły. Tarcze łącząc się czołowo, przenoszą moment obrotowy dzięki naciskowi, jaki na kły tarczy napędzanej wywierają kły tarczy napędzającej. Między nimi znajduje się element elastyczny (podatny). Jego kształt ściśle odpowiada przestrzeniom znajdującym się między kłami, a możliwe odkształcenia elastomeru, z jakiego jest wykonany pośredniczą w przekazywaniu momentu, jednocześnie chroniąc cały układ. Sprzęgła hydrauliczne do pomp można znaleźć w firmie ROLMET-PLUS, specjalizującej się w hydraulice siłowej. Dostępne są sprzęgła w różnych wykonaniach – stalowe, aluminiowe, żeliwne przystosowane do pomp rozmaitych grup, a także wkładki elastyczne oraz gotowe komplety.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana