Elastomer – czym jest i do czego jest wykorzystywany?
Elastomery dzielimy na dwie grupy, tj. elastomery naturalne i elastomery sztuczne. Do cech charakterystycznych tych materiałów zalicza się możliwość powrotu do pierwotnej struktury. Cecha ta nazywana jest profesjonalnie: „odwracalną deformacją”. Elastomery znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Do czego wykorzystuje się elastomery, jak wygląda ich produkcja i jakie są ich najważniejsze właściwości? Zapraszamy do lektury!
Jak produkuje się elastomer?
Obecnie elastomery produkuje się wg dwóch norm. Pierwsza opiera się na wykorzystaniu wyłącznie substancji pochodzenia naturalnego. Druga zaś – jak można się łatwo domyśleć – substancji syntetycznych. Niezależnie jednak od sposobu produkcji najważniejsze jest zachowanie właściwości materiału do odwracalnej deformacji.
Jak zbudowane są elastomery?
Do produkcji elastomerów wykorzystywane są różne grupy związków chemicznych. Od tego, które wybierzemy, zależeć będą właściwości otrzymanych produktów oraz sposób ich zastosowania. Warto również zaznaczyć, że to właśnie zawarte w elastomerach związki chemiczne warunkują to, w jaki sposób powinny być one wyprodukowane czy przetworzone.
W jakich dziedzinach przemysłu wykorzystywane są elastomery?
Proces produkcji i zastosowanie elastomerów przybliża nam przedstawiciel firmy Polychem Systems specjalizującej się w przetwórstwie systemów dwukomponentowych:
- W procesie produkcji mieszamy składniki poliowe (A) ze składnikami izocyjaninowymi (B). Otrzymane w ten sposób produkty dzielimy na: pianki lekkie, pianki integralne, pianki obuwnicze, pianki filtrowe i lite elastomery gumopodobne. Wszystkie one znajdują zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu: począwszy od meblarskiego, przez kolejowy czy sportowo-rekreacyjny, a na obuwniczym kończąc.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana