Gdzie obowiązkowo muszą być montowane myjki bezpieczeństwa?
Prysznice bezpieczeństwa, czyli wodne natryski ratunkowe muszą być stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje zwiększone ryzyko kontaktu z substancjami toksycznymi, radioaktywnymi lub żrącymi. Są to urządzenia awaryjne pozwalające na natychmiastowe spłukanie miejsc poparzonych termicznie lub chemicznie oraz skaleczeń. Dzięki myjkom bezpieczeństwa można znacząco obniżyć stopień obrażeń i zapobiec trwałemu kalectwu, a nawet śmierci.
Aktualne wymagania dotyczące oczomyjek
Wszędzie tam, gdzie występują niebezpieczne chemikalia, muszą znajdować się oczomyjki. Prysznice bezpieczeństwa najczęściej montowane są w laboratoriach i szpitalach oraz w zakładach przemysłowych. Oczomyjka w takich miejscach jest obowiązkowa, niezależnie od ilości substancji żrących oraz rodzaju wykonywanych prac. Prysznice bezpieczeństwa powinny znajdować się także w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zapalenia się odzieży na pracowniku.
Oczomyjki to artykuły i sprzęt bhp, których obowiązek stosowania wynika z obowiązujących aktów prawnych. O wymogach dotyczących stosowania oczomyjek mówi między innymi rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 roku. Obowiązkowy jest montaż zarówno oczomyjek, jak i natrysków ratunkowych do spłukiwania całego ciała. Prysznice powinny znajdować się w odległości maksymalnie 20 m od stanowisk pracy i muszą uruchamiać się samoczynnie. Ponadto natryski powinny być zasilane wodą nieogrzewaną.
Rodzaje oczomyjek
Myjki do oczu i twarzy dostarcza ISKRA — systemy ppoż. Dostępne są dwa rodzaje oczomyjek – takie, które wymagają podłączenia do instalacji wodociągowej oraz modele zawierające pojemniki ze sterylnym płynem do przemywania oczu. Urządzenia uruchamiają się samoczynnie lub poprzez naciśniecie dźwigni, dzięki czemu użytkownik ma wolne ręce. Na rynku dostępne są także oczomyjki przenośne, niezbędne w czasie transportu osoby z poparzeniami do szpitala. Myjki montowane na ścianie wyposażone są w elastyczne węże o długości co najmniej 1 m, a prysznice na postumencie mocowane są do podłogi i mają misę z materiału ABS. Oczomyjki z kolei montowane są do blatu. Wybór odpowiedniego sprzętu powinien być poprzedzony dokładną analizą ryzyka zawodowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana