Jak dobierać gąsienice gumowe do minikoparek?
Solidne gąsienice to jedne z najważniejszych części każdej koparki. W zależności od podłoża roboczego i rodzaju prac, na placach budów wykorzystuje się te wykonane z gumy lub ze stali. W artykule piszemy o cechach charakterystycznych gąsienic gumowych i podpowiadamy, jak je dobrać do urządzenia i dokonać wymiany.
Czym cechują się gumowe gąsienice do koparek?
Gumowe gąsienice do koparek to elementy przytwierdzane do kół nośnych pojazdu. Do ich podstawowych funkcji zalicza się:
- ograniczanie wywrotności koparki,
- wzmocnienie przyczepności,
- ułatwienie poruszania się maszyny po terenie,
- równomierne rozłożenie ciężaru.
Gąsienice tego typu składają się z tzw. taśmy gąsienicowej wykonywanej ze stalowego rodzenia oraz gumowej warstwy z bieżnikiem. W porównaniu do gąsienic stalowych, te z tworzywa sztucznego są lżejsze, pracują ciszej, emitują stosunkowo niewielkie drgania i nie uszkadzają terenu, po którym się poruszają. Szeroki wybór części zamiennych do maszyn budowlanych oferuje firma ZAMA z Poznania.
Jak wymienić gumowe gąsienice?
Przed rozpoczęciem wymiany gąsienicy, należy zawsze wcześniej sprawdzić ogólny stan techniczny pojazdu. Eksploatacja maszyny z niesprawnymi częściami może bowiem stwarzać zagrożenie dla operatora i innych pracowników budowlanych oraz osób postronnych. Aby wymienić gumową gąsienicę, najpierw należy podnieść koparkę. Dokonuje się tego poprzez wciśnięcie wysięgnika, łyżki (i ewentualnie lemiesza) w ziemię. Kolejnym krokiem jest wyjęcie zaworu smarowania i usunięcie gąsienicy. Następnie można przejść do instalacji elementu na kole napinającym, pamiętając o zachowaniu właściwego kierunku (kształt litery V do środka). Ostatnią ważną czynnością jest wyregulowanie napięcia przy użyciu smaru.
Dobór gumowych gąsienic do minikoparek
Szukając odpowiednich gąsienic do minikoparki, należy przede wszystkim kierować się modelem urządzenia. Najlepiej jest, aby w tej kwestii przestrzegać zaleceń producenta, który zwykle wskazuje, jakie konkretnie podzespoły będą kompatybilne z daną maszyną lub przynajmniej określa ich cechy. Mowa tu głównie o szerokości i długości gąsienicy, co jest zdeterminowane przez rodzaj minikoparki. Po drugie, gąsienice gumowe zawsze dobiera się w zależności od podłoża roboczego (rodzaj bieżnika). Jak podpowiadają specjaliści, na etapie zakupu nie warto podejmować decyzji w oparciu wyłącznie o cenę. Bardzo tani artykuł nierzadko okazuje się słabej jakości i odwrotnie – wysoka cena nie musi oznaczać, że inwestujemy w najlepsze części zamienne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana