Jak dobrać posadzkę do hali przemysłowej?
Wykonanie podłogi w zakładach przemysłowych najczęściej stanowi około 20% kosztów związanych z budową hali. To od jej jakości zależy bowiem w dużej mierze późniejszy przebieg procesów produkcyjnych czy magazynowych. Dlatego też powinna być ona trwała i poprawnie wykonana oraz właściwie dobrana w każdej z warstw, w tym także jeśli chodzi o wykańczającą ją posadzkę.
Z jakich warstw składa się konstrukcja podłogi przemysłowej?
Podłogi przemysłowe składają się z 5 typowych warstw, które wzajemnie na siebie oddziaływują. Wyróżnić wśród nich można podłoże gruntowe, podbudowę, warstwę poślizgową, płyty betonowe oraz wykańczającą całą powierzchnię posadzkę, od której parametrów w dużej mierze zależy trwałość i funkcjonalność wykonanej podłogi. Dlatego też odpowiednie dobranie posadzki do hal produkcyjnych jest tak istotne, jej wszelkie uszkodzenia mogą bowiem doprowadzać do ogromnych strat przedsiębiorstwa związanych nie tylko z ich naprawą, ale także przestojami wynikającymi z wyłączenia danego obszaru z procesów produkcyjnych.
Jakie właściwości powinny mieć posadzki przemysłowe?
Dobierając posadzkę podczas wykańczania hali produkcyjnej, najlepiej zdecydować się na wsparcie specjalistów, takich jak firma wykonująca podłogi żywiczne TQS Flooring od ponad 30 lat. Pomogą oni bowiem dopasować jej rodzaj do specyfiki procesów produkcyjnych, dzięki temu będzie ona:
- odporna na nawet wielotonowe obciążenia,
- przystosowana do poruszania się po niej urządzeń transportu bliskiego,
- łatwa w czyszczeniu,
- antypoślizgowa,
- odporna na zarysowania i pęknięcia,
- spełniać normy i wymogi budowlane,
- obojętna na naprężenia konstrukcyjne oraz termiczne.
Jakie są najczęściej stosowane posadzki w halach przemysłowych?
Wśród najczęściej stosowanych posadzek w halach przemysłowych, które spełniają powyżej wymienione cechy, wyróżnia się przede wszystkim posadzki betonowe, a także żywiczne. Przy czym w ostatnich latach na popularności coraz bardziej zyskują posadzki żywiczne do hal przemysłowych, ponieważ pozwalają one nie tylko uzyskać trwałą i bezpieczną w użytkowaniu powierzchnię poprzez możliwość różnorodnej modyfikacji ich składu, ale także cechują się estetycznym wyglądem i można je wykonywać w wielu kolorach do wyboru.
Podsumowując, dobierając posadzkę do hali przemysłowej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby jej rodzaj był dopasowany do specyfiki działalności przedsiębiorstwa. Ponadto powinna ona także gwarantować trwałość na co najmniej 25 lat, co zapewniają między innymi podłogi żywiczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana