Jak głębokość szafy wpływa na jej funkcjonalność?
Głębokość szafy to jedno z pojęć definiujących wielkość i pojemność mebla. Warto przy tym odróżnić głębokość szafy od głębokości wnętrza – choć obydwa określenia brzmią podobnie i są ze sobą często mylone, to jednak oznaczają zupełnie coś innego. Wymiary szafy są kluczowe przy projektowaniu mebla, ponieważ definiują ilość miejsca do przechowywania. Nie inaczej jest z głębokością.
Różne definicje pojęcia głębokości szafy. Co warto wiedzieć?
Głębokość szafy to parametr określający wymiar całego mebla mierzony po ściance bocznej korpusu. Z kolei przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji w środku to głębokość wnętrza mebla, która jest pomniejszona o wymiary systemu zamykania frontów oraz grubość ścianki tylnej. A zatem głębokość wnętrza jest zawsze mniejsza od głębokości szafy, przy czym różnica może wynosić nawet kilka centymetrów.
Co więcej, inna jest głębokość wewnętrzna szafy z drzwiami przesuwnymi a inna z drzwiami uchylnymi. W tym pierwszym przypadku od całkowitego zewnętrznego wymiaru trzeba odjąć nawet 8 centymetrów, co wynika z szerokości toru, po jakim poruszają się skrzydła drzwi. Szafy z drzwiami uchylnymi są głębsze, ponieważ różnica wewnętrznego i zewnętrznego wymiaru nie wynosi więcej niż 2 cm. A zatem rozbieżność wymiarów wynikająca ze sposobu zamykania może wynosić co najmniej 6 cm, co ma niemałe znaczenie dla funkcjonalności mebla. Kupując meble z fabryki MEBLAR zawsze warto sprawdzić katalog dostępny na stronie internetowej, w którym podany jest wymiar zewnętrzny szafy. Trzeba jednak uwzględnić fakt, że przestrzeń do przechowywania jest pomniejszona o kilka centymetrów, w zależności od sposobu otwierania szafy.
Dobierając wymiar szafy, zawsze należy wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca – w tym przypadku głębokość wnęki. Należy także uwzględnić przeznaczenie mebla oraz sposób jego otwierania – w niewielkich pomieszczeniach lepiej sprawdzą się drzwi przesuwne, które nie wymagają dodatkowej przestrzeni.
Głębokość szafy a dobór akcesoriów
Meble modułowe mają to do siebie, że można je dowolnie konfigurować. W szafach do przechowywania ubrań nie może zabraknąć pojemnych półek oraz drążka na wieszaki, a także elementów wysuwnych, na przykład szuflad. Funkcjonalna szafa ubraniowa powinna mieć głębokość nie mniejszą niż 55 cm – w przeciwnym wypadku może się okazać, że trzeba będzie zrezygnować z funkcjonalnych dodatków.
Pozostałe akcesoria, które można wziąć pod uwagę przy wybieraniu szafy i określaniu jej wymiarów to wysuwne wieszaki, szuflady z organizerami, pudełka na buty oraz różne kosze do przechowywania. Im płytsza szafa, tym mniej mamy możliwości aranżacji jej wnętrza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana