Jak obliczyć koszt paliwa i jego spalanie?
Jesteś właścicielem auta lub planujesz jego nabycie w bliskiej przyszłości? Dowiedz się, jakie są rodzaje paliwa. LPG, gaz, olej napędowy czy może benzyna? Co wpływa na stopień zużycia paliwa w samochodzie? Jak można obliczyć jego zużywanie? Jakie są ceny paliw w Polsce w zależności od województwa? Jakie są parametry paliwa dla silników benzynowych? Zapraszamy do lektury naszych poradników, z których uzyskasz odpowiedzi na powyższe pytania.
Jakie są rodzaje paliwa?
Do rodzajów paliwa należą:
- olej napędowy – wykorzystywany w silnikach z samoczynnym zapłonem. Otrzymuje się go dzięki rafinacji ropy naftowej
- benzyna – stosowana do silników o iskrowym zapłonie. Uzyskuje się ją poprzez destylację ropy naftowej
- LPG – zasila silniki spalinowe. Na początku służył do kuchenek gazowych jako paliwo
- gaz – otrzymywany w trakcie rafinacji ropy naftowej czy wydobywania z podziemnych złóż. Przechowuje się go w specjalnych zbiornikach
Co przyczynia się do zużycia paliwa w aucie?
Czynnikami wpływającymi na spalanie w aucie są:
- prędkość
- metoda prowadzenia samochodu
- typ jazdy – spokojna lub dynamiczna
- rodzaj paliwa
Na szybkość spalania paliwa wpływa także jazda. Istotne jest, czy jeździ się po mieście, czy po autostradzie. Co ciekawe, im większa prędkość, tym szybsze spalanie. Dobrze jest o tym pamiętać na długich trasach.
W jaki sposób obliczyć zużywanie paliwa?
Aby poprawnie obliczyć spalanie, potrzebne jest dwukrotne zatankowanie zbiornika paliwa do całości. Zbiornik na paliwo najlepiej napełnić do identycznego poziomu, czyli do odbicia. Należy uważać, aby czujnik nie odciął zbyt wcześnie dostępu paliwa do pistoletu. Następnie zeruje się licznik dziennego przebiegu. Można także spisać stan ogólnego licznika. Wówczas można ruszyć w drogę. Wynik będzie dokładny w zależności od pokonania kilometrów. Najlepiej, aby było to minimum 100 kilometrów. Dobrze jest dojechać do rezerwy. Wówczas wraca się na stację z paliwami, olejami i smarami i tankuje się jak poprzednim razem. Wtedy zapisuje się ilość nalanego paliwa oraz liczbę kilometrów, które pokonało się od ostatniego tynkowania. Przykład: Przejechane 660 kilometrów przy zatankowaniu paliwa do 51 litrów. Wtedy stosuje się proporcję: 51 l – 660 km, x l – 100 km. Wychodzi 7,73 l/100 kilometrów.
Parametry paliwa dla silników benzynowych
Parametry paliwa dla silników benzynowych będą miały duże znaczenie. Zaliczają się do nich liczba oktanowa, która wskazuje na odporność na niekontrolowany samozapłon paliwa silnikowego. Wówczas może dojść do uszkodzenia silnika. Z kolei lotność benzyny oznacza zdolność paliwa do parowania. Zakłócenia mogą się przyczynić do problemów z uruchomieniem silnika, zaburzeniami jego pracy czy unieruchomieniem. Zawartość siarki natomiast zaniedbana przyczynia się do skrócenia żywotności katalizatora. Wówczas dochodzi do problemów z pracą silnika. Z kolei zawartość ołowiu chroni przed niewłaściwym spalaniem. W ten sposób zwiększa się liczba oktanowa. Jest jednak zabroniony ze względu na zły wpływ na organizm człowieka. Natomiast zawartość wody nie wpływa negatywnie na pracę pomp wtryskowych czy wtryskiwaczy latem. Warto wiedzieć, że istnieje zagrożenie w sytuacji używania zawodnionego paliwa w niższych niż 0°C temperaturach. Zamarznięcie wody może skutkować zamknięciem dopływu paliwa do cylindrów.
Ile kosztują paliwa w Polsce?
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne są różne. W 2021 roku ceny paliw wynoszą 4,94 – pb 98, 4,63 – Pb 95, 4,63 – ON oraz 2,16 LPG. W województwie dolnośląskim kosztuje 4,78 lub 4,47 lub 4,35. W kujawsko-pomorskim kosztuje 4,89; 4,49; 4,38 czy 2,09. W lubuskiem najtańsze paliwo to suma rzędu 2,08. W łódzkim największa kwota to 4,74 złote. W podlaskim natomiast wynosi 4,66 złote a w mazowieckim 4,73 złote.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana