Jak powstają buty? Najważniejsze etapy produkcji
Kozaki, trampki, sandały, botki, trzewiki, buty trekingowe, klapki. Rodzajów obuwia jest wiele, dzięki czemu możemy dopełnić każdy strój i budować swój wizerunek. Wybierając obuwie, zależy nam także na tym, aby było ono wygodne. Zarówno za estetykę, jak i komfort użytkowania odpowiadają poszczególne etapy produkcji, a na każdym z nich potrzebne są specjalistyczne maszyny.
Etap 1: Rozkrój
Pierwszym i podstawowym krokiem przy produkcji obuwia, jest przygotowanie wszystkich niezbędnych materiałów. Kształt oraz rozmiar elementów takich jak podeszwa, przyszwa, obłożyna, język, pasek, tylny i podszewka uwarunkowane są przez model, a także rozmiar obuwia. W tradycyjnych pracowniach obuwniczych etap ten był wykonywany ręcznie, przy użyciu noży, młotków, obcęg itp. Obecnie w szwalniach przemysłowych proces ten jest w pełni zautomatyzowany, dzięki specjalistycznym maszynom do rozkroju materiałów. Za wycinanie elementów obuwia odpowiedzialne są hydrauliczne wycinarki oraz prasy mostowe. Materiały do rozkroju, także wielowarstwowo, odwijane są rolek lub podawane są w postaci płyt. Dzięki temu cały proces odbywa się szybko, sprawnie i precyzyjnie.
Etap 2: Łączenie elementów i ćwiekowanie
Następnie wycięte elementy cholewek trafiają do szwalni. Nowoczesne maszyny szwalnicze w sprawnych dłoniach szwaczek tworzą tu – jeszcze bezkształtne – cholewki. Na tym etapie wykorzystuje się wałkowarki, które formują cholewkę do odpowiedniego skłonu.
Do produkcji obuwia, poza naturalną skórą a stosuje się wiele innych materiałów, istnieje wiele różnych rodzajów obuwia i stąd bardzo różne są techniki jego produkcji. W klasycznym obuwiu klejonym cholewka w obszarze pięty jest formowana razem ze wklejonymi zakładkami z tworzywa termoplastycznego lub wtórnej skóry. Podobnie wzmacniające zakładki są wklejane w obszarze czubka.
W następnym kroku kolej na ćwiekowanie, które jest niezbędnym krokiem przy produkcji klasycznego obuwia klejonego. Ekspert z firmy Leibrock tłumaczy:
Ćwiekowanie jest kluczowym etapem produkcji obuwia. Proces ten polega na naciągnięciu cholewki na kopyto, aby następnie zaciągnąć jej krawędzie pod spód. Cholewkę przykleja się trwale do podeszwy oraz zaprasowuje. W obszarze pięty i boków cholewka może być także ćwiekowana teksami.
Etap 3: Wykończenie
Zaćwiekowana cholewka jest drasana i przygotowywana w ten sposób do montażu podeszwy. Tradycyjnym sposobem jest przyklejanie podeszwy, do czego stosowane są kleje poliuretanowe, których działanie, w zależności od potrzeb, wspomagają promotory adhezji. Po naniesieniu kleju na podeszwę i cholewkę, obydwa elementy są aktywizowane a po przyłożeniu – dociskane w prasach do spodów. Teraz cholewki są jeszcze stabilizowane na ciepło i na zimno, zdejmowane z kopyt, poddawane zabiegom wykańczającym i w końcu wędrują do pudełek.
W miejsce tradycyjnego klejenia podeszew do cholewek coraz częściej stosuje się obecnie bezpośredni wtrysk podeszwy na cholewkę. Kluczowymi maszynami w tej technice produkcji są wielostanowiskowe karuzelowe wtryskarki. Cholewki naniesione na kopyta opuszczane są tu do zamykanych, podgrzewanych form podeszew. Do form tych, w postaci płynnej doprowadzany jest surowiec na podeszwy taki jak PU, TPU, TR, PCV, EVA. Surowiec spienia się, wypełnia formę, wiąże z cholewką i zastyga. Po otwarciu formy wyjmujemy gotowy but.
Chociaż wydawać by się mogło, że po połączeniu wszystkich elementów i montażu, obuwie jest w pełni gotowe, to jeszcze nie koniec. Zanim buty trafią do pudełka, trzeba zadbać o ich wykończenie. Za nadanie właściwości oraz podkreślenie walorów estetycznych obuwia odpowiedzialna jest chemia obuwnicza. Przykładem takich preparatów są np. impregnaty, które nadają butom nieprzemakalności, czy znane wszystkim pasty i woski, które je nabłyszczą. Tak przygotowane obuwie jest gotowe, aby trafić na półki sklepowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana