Jak przeprowadzić demontaż maszyn w zakładzie przemysłowym?
Demontaż maszyn może być niezbędny w różnych sytuacjach. Wymiana starego sprzętu na nowy czy też intensywny rozwój firmy wymagają pracy z demontażem maszyn, który ze względu na charakter maszyn przemysłowych jest dość skomplikowany. Jak sprawnie przeprowadzić demontaż maszyn w zakładzie przemysłowym i kto może nam w tym zadaniu pomóc?
Demontaż maszyn przemysłowych – nie tylko „odkręcanie śrubek”
Rozbiórka maszyn przemysłowych i ich przestawianie to dość skomplikowany proces, wymagający wcześniejszego zaplanowania. Aby zrobić to sprawnie, ale też poprawnie, niezbędna w tym celu jest szeroka wiedza: projektowa, elektryczna i inżynieryjna. Jeśli planujesz wymianę maszyn bądź rozbudowę zakładu przemysłowego, zleć demontaż maszyn przemysłowych profesjonalistom, np. z firmy Emtech. Aby demontaż był bezpieczny zarówno dla sprzętu, jak i dla ludzi, niezwykle istotną kwestią jest analiza dokumentacji technicznej, jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań. Maszyna musi być nie tylko rozmontowana i odłączona od mediów, ale również odpowiednio wyczyszczona czy posmarowana – emalią antykorozyjną lub naftą.
Realizacja demontażu musi być przeprowadzona z niezwykłą starannością i przy ścisłym przestrzeganiu przepisów BHP. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo sprzętu, ale również ludzi. Do profesjonalnego demontażu niezbędne jest odpowiednie zaplecze techniczne, a więc sprzęt, taki jak teleskopowo-przegubowe czy samojezdne nożycowe podesty. Dzięki ciężkiemu sprzętowi można zmienić lokację maszyn w nowe miejsce czy skierować je bezpiecznie na złom.
Rozbiórka maszyn przemysłowych – ważne zasady
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, demontaż maszyn przemysłowych wymaga szerokiej wiedzy i zaznajomienia się z dokumentacją techniczną urządzeń. Demontażem nie mogą zajmować się przypadkowe osoby bez doświadczenia, dlatego zlecając to profesjonalnej firmie możemy mieć pewność, że zajmą się tym specjaliści.
Po zapoznaniu z dokumentacją maszyny muszą być starannie wyczyszczone. Określić też należy ich stan techniczny – sprzęt może być mniej lub bardziej wyeksploatowany. Wiedza ta pozwoli na uniknięcie zniszczeń. Jeśli dane urządzenie posiada korozję, należy zastosować odpowiednie środki. W przypadku demontażu maszyn celem ich likwidacji, są one rozbierane na części pierwsze i poddawane utylizacji zgodnie z zasadami bezpiecznego składowania odpadów i ustawą o ochronie środowiska. Należy pamiętać, aby tak poważnego zadania nie zlecać niedoświadczonym osobom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana