Jak się produkuje asfalt?
Asfalt to materiał, którego pochodzenie jest naturalne. Otrzymuje się go jako jedną frakcję przerobu ropy naftowej. Jego konsystencja jest stała lub półstała. Wyróżnia się ciemnobrązową lub czarną barwą. Składa się z warstwy rozproszonej, a więc asfaltenów i rozpraszającej, a więc olejów. Na jego jakość wpływają: ciągliwość, łamliwość czy temperatura łaknienia. Jak się go produkuje? Jakiego sprzętu się używa? Sprawdzamy!
Jak wygląda produkcja asfaltu?
Warto wiedzieć, że przewiduje się udział wagowy nanowypełniacza mineralnego w polimerze modyfikowanym maksimum 10%. Polimer odpadowy w postaci regranulatu dostarcza się w big-bagach. Nanowypełniacz udostępnia się w formie proszku, a więc asfalt w workach warstwowo ułożonych na paletach. Bazowy asfalt do instalacji przewozi się w autocysternach. Polimer odpadowy przetwarzany wypełniaczem mineralnym podaje się bezpośrednio z układu komponowania polimeru z wypełniaczem do układu komponowania asfaltu modyfikowanego w formie płynnej. Zmodyfikowany polimerem produkt otrzyma się dzięki zhomogenizowaniu bazowego produktu z właściwą ilością przekształconego polimeru odpadowego. Aby otrzymać odpowiednią kompozycję modyfikowanego asfaltu, potrzeba podać strumienie komponentów w odpowiednich proporcjach i utrzymać dobraną temperaturę mieszanki komponentów w układzie poprzez system elektrycznego ogrzewania.
W ten sposób produkt przechodzi do zbiornika hermetyzowanego azotem. Jest wyposażony w boczne mieszadło mechaniczne. Dzięki temu układ do wytwarzania i magazynowania nanowłókien zostaje wyposażony w jednostkę do przygotowania roztworu polimeru przez rozpuszczanie polimeru we właściwie dopasowanym rozpuszczalniku. Roztwór polimeru będzie przekazywany urządzeniu. Dzięki metodzie elektroprzędzenia z użyciem pola elektrycznego utworzone będą nanowłókna. Urządzenie takie zawiera zbiornik roztworu polimeru z:
- dyszami
- elektrodami
- kolektorem
- stałoprądowym źródłem wysokiego napięcia
W ten sposób wytworzone włókna przesuwają się w stronę kolektora wzdłuż sił pola elektrostatycznego. Zmniejsza się dzięki temu średnicę. Kształt oraz proporcje powstałych nanowłókien zależy od parametrów przędzenia oraz przygotowanego roztworu polimeru. Nanowłókna wówczas będą osadzone na nośnym materiale. Warto wiedzieć, że emulsja asfaltowa otrzymywana jest przez zhomogenizowane w układzie do produkcji emulsji asfaltu modyfikowanego z właściwą ilością roztworu wodnego, który składa się z:
- kwasu ortofosforowego
- emulgatora kationowego
- nanowłókna polimerowego
- wody procesowej
Wyróżnia się 2 metody układania, asfalt na zimno lub gorąco. Na zimno ma właściwości, które ma dzięki składowi takiemu jak modyfikatory czy bitum. Warto sprawdzić przed zakupem asfaltu.
Jakiego sprzętu się używa?
W specjalistycznym sklepie znajdziesz profesjonalny sprzęt, który zadowoli firmy budowlane oraz amatorów tworzenia nawierzchni asfaltowych. Na sprzęt składają się:
- zagęszczarki – stopowe, jednokierunkowe i dwukierunkowe
- walce drogowe
- urządzenia pomiarowe – teodolity czy niwelatory laserowe
Nie można również zapomnieć o frezarce do asfaltu.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jak się okazuje, coraz więcej osób mieszka w okolicy przemysłowych terenów. W związku z zaostrzeniem przez Unię Europejską norm emisji substancji do powietrza, wytwórnie mas bitumicznych są wówczas zmuszone do podjęcia dodatkowych czynności w celu ograniczenia wytwarzania szkodliwych emisji. Dlatego wprowadzane są nowe środki kontroli emisji do powietrza. Unika się dzięki temu oficjalnych skarg czy okresowego wstrzymania produkcji. W związku z tym wykorzystuje się filtry mobilne z aktywnym węglem. Używają go najwięksi producenci asfaltu w Europie. W ten sposób:
- obniża się emisje gazów o nieprzyjemnym zapachu i LZO
- ogranicza się ilość skarg
- zapewnia się zgodność z wymogami, które określone są w zezwoleniu na działalność
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana