Jaki zakres nieszczelności jest dopuszczalny?
Badanie szczelności helem pozwala odnaleźć miejsce nieszczelności, a także zmierzyć ich wielkość. Korzystając ze stosowanych metod, można odnaleźć przyczynę złego działa danego urządzenia. Badanie szczelności helem umożliwia znacznie dokładniejszy pomiar niż przy użyciu innych gazów, m.in. mieszanka azotu z wodorem. Jakie nieszczelności są dopuszczalne?
Badanie szczelności helem – na czym polega?
Badanie szczelności helem polega na podłączeniu testowanego systemu o znanej objętości z pompą próżniową. Gdy gaz zostanie odpompowany do danego podciśnienia, zawór zamyka się i następuje rejestracja w czasie. W zależności od przebiegu krzywej ciśnienia w upływającym czasie można określić rodzaj nieszczelności. Wielkość ubytku zależy od wielkości geometrycznych i fizycznych właściwości gazu. Hel przepływa przez nieszczelność 2, 7 razy szybciej niż powietrze. Dlatego badanie szczelności i podawane wyniki, zawsze określa się wielkość i rodzaj gazu. Maksymalne wymiary nieszczelności zależą od rodzaju produktu. Akceptowalny poziom w przemyśle [w procesach chemicznych wynosi -10-1 do 1 mbar l/s, puszkach napojowych - 10-5 do 10-6 mbar l/s, dynamicznych systemach próżniowych (ciągła praca) - 10-5 do 10-7 mbar l/s, a w zamkniętych elementach z próżnią (kineskopy, żarówki) - 10-8 do 10-10 mbar l/s.
Badanie szczelności helem – jakie ma zalety?
Hel to idealny związek do sprawdzania nieszczelności, ponieważ jest gazem nietrującym i niepalnym, nie tworzy mieszanin. Ze względu ekologicznego jest z kolei korzystny dla środowiska, obojętny i nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi substancjami – bez względu na stan fizyczny. W efekcie nie powoduje zmian chemicznych lub fizycznych powierzchni kontaktowych. Precyzyjne badania szczelności Mi-Tech korzystają z najwyższej jakości helu, który zapewnia rzetelne wyniki.
Dlaczego warto wykrywać wycieki za pomocą gazu znacznikowego?
Wszelkie uszkodzenia instalacji są trudne do zlokalizowania gołym okiem. Do wykrycia uszkodzeń wymagany jest specjalny sprzęt, a zastosowanie gazu znacznikowego pozwala wyszukanie mikrouszkodzeń o małej skali, które innymi technikami byłyby praktycznie niemożliwe do znalezienia. Ryzyko ewentualnego błędnego wskazania miejsca wycieku jest minimalne, przez co ta technika sprawdza się w każdych warunkach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana