Jakie instalacje chłodnicze wykorzystuje się w przemyśle?
Większość obiektów przemysłowych musi być wyposażona w instalacje chłodnicze. Jest to szczególnie ważne dla zachowania odpowiednich warunków pracy i produkcji. Kontrola temperatury jest istotna w miejscach, gdzie wymagane są warunki chłodnicze. Profesjonalnie zaprojektowana instalacja składa się z szeregu elementów kształtujących mikroklimat w przedsiębiorstwie. Jakie urządzenia chłodnicze stosuje się obecnie i jak są zbudowane?
Instalacje chłodnicze wykorzystywane w przemyśle – budowa
Każda instalacja chłodnicza przeznaczona jest do osiągnięcia i utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach budynków przemysłowych. To systemy składające się z wielu elementów, które muszą tworzyć jedną, solidną i wydajną całość. Instalacje chłodnicze oferowane przez firmę ROS-ZAK składają się z:
sprężarek,
chłodnic,
skraplaczy,
wentylatorów,
rurociągów,
przyrządów pomiarowych,
ekologicznych czynników chłodzących.
Każdy z wyżej wymienionych elementów systemu ma określone zadanie. Sprężarki odpowiadają za kompresję czynnika chłodzącego i zwiększenie jego ciśnienia. Chłodnice to elementy wywołujące kondensację powietrza. Dzięki ich obecności w rurach może osądzać się szron. Wentylatory służą do regulacji pracy całego systemu, a skraplacze odprowadzają ciepłe powietrze do otoczenia. Instalacja składa się także z rurociągów łączących pozostałe elementy. To właśnie nimi przewodzony jest czynnik chłodniczy. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach wymaga wykonywania ciągłych pomiarów. Dzięki specjalnym przyrządom można sprawdzać efektywność i wydajność całego systemu. W instalacjach chłodniczych czynnikiem chłodzącym są zazwyczaj amoniak, dwutlenek węgla oraz węglowodory.
Rodzaje przemysłowych instalacji chłodniczych
W przemyśle wykorzystuje się kilka rodzajów instalacji chłodniczych. Zastosowanie danego modelu zależy przede wszystkim od branży, w jakiej działa zakład. Najczęściej spotykane instalacje to:
wyspecjalizowane komory mroźnicze i chłodnicze,
tunele zamrażające i schładzające,
klimatyzatory kanałowe,
układy chłodzenia wodą lodową.
Systemy te wybierane są także pod względem parametrów przestrzeni, która mają chłodzić. Obecne rozwiązania umożliwiają także odzysk ciepła, co jest działaniem wysoce ekologicznym i oszczędnym. Ciepło to można bowiem wykorzystać w innych procesach technologicznych bez strat energii. W działaniu instalacji chłodniczych ważna jest także kontrola temperatury i wydajności systemu. Dzięki przyrządom pomiarowym można zapobiegać między innymi przegrzaniu instalacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana