Jakie materiały można obrabiać za pomocą przecinarki plazmowej?
Plazma nazywana jest czwartym stanem skupienia. To zjonizowana materia przypominająca gaz, ale jej cząstki są w większości zjonizowane. W skali makroskopowej jest neutralna elektrycznie. Plazma znalazła wiele praktycznych zastosowań, a do najpopularniejszych z nich należy cięcie różnego rodzaju elementów. Jakie materiały można obrabiać przy pomocy przecinarki plazmowej?
Na czym polega cięcie plazmą?
Cięcie plazmowe to proces cięcia metali z zastosowaniem łuku plazmowego. Polega na topieniu materiału oraz wyrzucaniu go ze szczeliny cięcia silnie skoncentrowanym łukiem elektrycznym o dużej energii kinetycznej. Jarzy się on między obrabianym materiałem a elektrodą nietopliwą. Przepuszczanie strumienia sprężonego gazu przez jarzący się łuk powoduje jonizację, a duże zagęszczenie mocy skutkuje wytworzeniem strumienia plazmy. W roli gazu plazmotwórczego powszechnie wykorzystywane jest powietrze. W urządzeniach o dużej mocy stosuje się argon, azot, wodór, dwutlenek węgla i mieszanki argonu z wodorem oraz argonu z helem.
Jakie materiały można ciąć metodą plazmową?
Cięcie plazmowe to uniwersalna metoda obróbki, która nadaje się do pracy z różnymi materiałami. Przecinarki plazmowe pozwalają ciąć wszelkie materiały przewodzące prąd. Cięcie plazmą wykorzystuje się do obróbki stali węglowej, nierdzewnej, aluminium i miedzi. Z zastosowaniem przecinarki plazmowej można ciąć nie tylko proste powierzchnie metalowe, ale także siatki, rury czy kształtowniki. W zależności od źródła mocy ręczne systemy plazmowe pozwalają przecinać blachy o grubości do 75 mm. Zaawansowane systemy wysokoamperażowe umożliwiają cięcie materiałów o grubości nawet do 150 mm.
Zalety cięcia plazmą
Dużą zaletą cięcia plazmowego jest brak konieczności oczyszczania powierzchni ciętego materiału. Przy pomocy przecinarek plazmowych, których szeroki wybór oferuje sklep spawalniczy Spawaj.eu, można z powodzeniem obrabiać powierzchnie pomalowane, zardzewiałe i silnie zabrudzone. Do prawidłowej pracy wystarczający jest jedynie dobry kontakt elektryczny przewodu masowego z przecinanym elementem. Przecinarka plazmowa pozwala na szybsze obrabianie materiałów niż klasyczne cięcie tlenowo-gazowe. Jednocześnie umożliwia uzyskanie niewielkich szczelin cięcia i dobrej jakości powierzchni. Z wykorzystaniem odpowiednio dobranej przecinarki plazmowej można wykonać nawet najbardziej skomplikowane prace.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana