Jakie rodzaje czyściwa stosuje się w przemyśle poligraficznym?
Czyściwa przemysłowe to specjalny rodzaj materiałów, który wykorzystywany jest w zakładach różnych branż do zachowania odpowiedniego standardu czystości. Najczęściej czyściwa są wykorzystywane do wycierania zabrudzeń powstałych w wyniku rozlania olejów, smarów lub farb. Dzięki nim możliwe jest również uprzątniecie zakurzonego sprzętu, lub wyczyszczenie powierzchni płaskich. Co warto wiedzieć o zastosowaniu czyściwa w przemyśle poligraficznym?
Rodzaje czyściw wykorzystywanym w przemyśle poligraficznym
Na rynku dostępnych jest wiele materiałów z szerokiego spectrum technologicznego, które świetnie sprawdzają się w przypadku innych rodzajów zabrudzeń. W branży poligraficznej do zabrudzeń dochodzi często, ze względu na wykorzystywanie preparatów chemicznych o silnym stopniu koloryzacji. Dlatego do uprzątnięcia zabrudzeń, które powstały w wyniku np. wylania się tuszy lub tonerów najlepiej jest wykorzystać czyściwo papierowe.
Czyściwa dla przemysłu poligraficznego często mają postać przypominającą ręczniki papierowe, które można spotkać w wykorzystaniu domowym. Oczywiście papier to nie jedyne tworzywo wykorzystywane do ich produkcji. Często można się spotkać z zastosowaniem celulozy, włókniny albo ich mieszanek, które charakteryzuje wysoki stopień odporności na uszkodzenia oraz niezwykła chłonność.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również czyściwa wykonane z surowców poddanych recyklingowi. Jest to związane ze zwiększoną świadomością społeczną dotyczącą zarządzania zasobami. Dlatego wiele firmy, by pokazać swoją proekologiczną postawę decyduje się na wykorzystanie czyściw przemysłowych z recyklingu.
Produkcją i dystrybucją czyściw dla przemysłu poligraficznego zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak BARNEO.
Wykorzystanie czyściwa jednorazowego
Ogromnym problemem jest skala zabrudzeń, które mają miejsce w danym przedsiębiorstwie. W przypadku zakładów poligraficznych lub chemicznych najczęściej wykorzystywane są substancje chemiczne, których składniki głęboko wnikają w strukturę materiału używanego do wyczyszczenia danej powierzchni. Dlatego stosowanie czyściw wykorzystujących włókna lniane lub konopne o wielokrotnego użycia najczęściej mija się z celem, ponieważ trudno jest usunąć substancję, która wniknęła w dany materiał.
Dlatego znaczna większość zakładów wykorzystuje czyściwa jednorazowe, które po zastosowaniu mogą zostać od razu wyrzucę. W ten sposób znacznie zmniejszane są koszty związane z przywracaniem do użyteczności czyściw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana