Jakie rodzaje suwnic wyróżniamy?
Przeznaczeniem suwnic jest przemieszczanie towarów w poziomie i w pionie. Dlatego też tak bardzo są przydatne w różnych działach gospodarki. Znajdzie się je w zakładach produkcyjnych, w transporcie, w magazynach i w różnego rodzaju centrach logistycznych. Zbudowane są z pomostu, który przemieszcza się po torach jezdnych i ze wciągarki. Można rozróżnić kilka rodzajów tych maszyn. Cym się od siebie różnią?
Główne rodzaje suwnic
W halach przemysłowych najczęściej montowana jest suwnica pomostowa, zwana natorową. Jej budowa to cięgnik, który porusza się po pomoście z kratownic umieszczonym na szynach. Taka suwnica jest obsługiwana przez operatora. Może on znajdować się w kabinie, jak też w całkiem innym miejscu i wydawać polecenia zdalnie. Niektóre z tych urządzeń są obsługiwane bezprzewodowo.
Innym rodzajem suwnic są te nazywane podwieszanymi. Uchodzą za bardzo funkcjonalne. Są mocowane do sklepienia lub pułapu. Przez taki sposób podwieszania nie wymagają instalacji w podłodze. Ze względu na swoją specyfikę, muszą być montowane w halach do tego przystosowanych. Takie pomieszczenia są wystarczająco wysokie i względnie nowoczesne. Natomiast niełatwo instaluje się je w halach starszych. Niemniej jednak można powziąć taką próby, ale za pomocą fachowej pomocy firm takich, jak BestTap, które zajmują się projektowaniem urządzeń transportu bliskiego.
Suwnice bramowe to takie urządzenia, które przystosowane są do pracy na zewnątrz hali czy magazynu. Takimi miejscami są bocznice kolejowe, pochylenie stoczniowe czy różnego rodzaju składowiska. Budowa suwnicy to pomost zawieszony na dwóch słupach z jedną lub kilkoma bramami, które poruszają się za pomocą szyn lub kół.
Warto też wspomnieć o suwnicy modułowej, która składa się części skonstruowanych z profili półzamkniętych oraz specjalnego systemu podwieszeń. Takie urządzenia można swobodnie rozbudowywać według aktualnych potrzeb.
Podział suwnic ze względu na rodzaj napędu
Suwnice można dzielić według różnych kryteriów. Może to być rodzaj mostu, konstrukcja dźwigarów lub sposób sterowania. Jeśli chodzi o napęd, to rozróżnia się suwnice hydrauliczne, ręczne, elektryczno-ręczne i elektryczne. W przypadku przeznaczenia suwnica może być procesowa lub uniwersalna.
Przy wyborze suwnicy do konkretnych zadań trzeba brać pod uwagę jej parametry, takie jak udźwig, prędkość jazdy urządzenia, a także szybkość podnoszenia i opuszczania. Istotna jest również prędkość wciągarki czy wciągnika oraz rozpiętość całego urządzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana