Jakie są odpowiednie parametry frezowania plexi?
Plexi jest jednym z częściej stosowanych zamienników szkła. Dzięki swoim własnościom wykorzystywana jest w przemyśle, technice i w życiu codziennym. Bardzo łatwo poddaje się obróbce mechanicznej – cięciu, wierceniu i frezowaniu. Szczególnie ta ostatnia czynność pozwala na wykonywanie różnego typu detali oraz elementów dekoracyjnych. Dowiedz się, jakie są odpowiednie parametry frezowania plexi.
Na początku parę słów o plexi i jej zaletach
Plexi, a właściwie szkło akrylowe lub szkło organiczne jest tworzywem sztucznym wytwarzanym z polimetakrylanu metylu. Z granulatu tego tworzywa po specjalnej obróbce termicznej otrzymuje się przezroczysty materiał w postaci bloków, płyt lub prętów. Plexi można również wytwarzać poprzez wytłaczanie przez specjalne profile w schładzanych formach. Szkło organiczne charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami. Dużą przezroczystością, wytrzymałością na ściskanie i rozciąganie, odpornością na działanie czynników atmosferycznych i promieniowanie UV. Nie bez znaczenia jest podatność plexi na recykling.
Łatwe cięcie i frezowanie plexi
Plexi jest tworzywem łatwo poddającym się obróbce mechanicznej. Takie czynności, jak cięcie ploterami laserowymi czy frezowanie CNC pozwalają na uzyskiwanie dowolnych i precyzyjnych kształtów, otworów i wzorów, a także na grawerowanie aplikacji użytkowych lub reklamowych. Plexi poddaje się także formowaniu termoplastycznemu, gięciu oraz sklejaniu. Większą wiedzę na temat obróbki mechanicznej szkła organicznego możne zdobyć na stronie internetowej dystrybutora płyt z tworzyw sztucznych Plexart z Lubonia koło Poznania.
Parametry frezowania szkła akrylowego
Frezowanie szkła organicznego prowadzi się za pomocą specjalnych ploterów laserowych lub maszyn CNC. Parametry frezowania plexi niczym praktycznie nie różnią się od parametrów obróbki innych materiałów. Do głównych parametrów przy frezowaniu zalicza się prędkość skrawania, prędkość posuwu oraz głębokość i szerokość skrawania. Właściwy dobór parametrów startowych jest najważniejszym czynnikiem optymalnej obróbki materiału i decyduje o czasie obróbki, jej wydajności i precyzji. Należy zwrócić uwagę na twardość materiału, rodzaj i gatunek ostrza narzędzia oraz dokładność obróbki. Podczas frezowania CNC stosuje się specjalne frezy jednoostrzowe z węglików spiekanych. Są one dostępne w różnych wielkościach. Od ich rozmiarów zależy szybkość posuwu frezowania, maksymalna głębokość skrawania oraz szybkość obrotów narzędzia we frezarce. Prędkość posuwu musi być powiązana z ilością obrotów frezu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana