Jakie są rodzaje grzejników? Zalety z ich korzystania
Grzejniki to urządzenia, które sprawdzają się szczególnie w okresie zimowym. Poznaj główne rodzaje grzejników ze względu na obudowę czy materiał. Sprawdź, jakie są zalety ogrzewania elektrycznego. Jakie wyróżnia się rodzaje osłon na kaloryfery i z czego są zbudowane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do jego lektury!
Rodzaje grzejników
Grzejniki członowe, czyli żeliwne i stalowe tworzy się z pojedynczych członów, które się ze sobą łączy. Urządzenia grzejne przekazują ciepło w 85-90% przez konwekcję, a do 15% przez promieniowanie. Grzejniki konwektorowe zawierają miedziane rury z nałożonymi blachami aluminiowymi. Wszystko znajduje się w obudowie. Dzięki blachom aluminiowym zwiększa się powierzchnię wymiany ciepła. Powietrze, które przepływa przez grzejniki, omywa blachy aluminiowe oraz rury i ogrzewa się od nich. Ciepło przekazuje się w grzejnikach dzięki konwekcji. Z kolei grzejniki aluminiowe tworzone są jak odlewy aluminiowe. W nich znajdują się powietrzne kanały. Oddają ciepło przez konwekcję, a 4-8% przez promieniowanie. Grzejniki płytowe natomiast wykonuje się z płaskich bądź perforowanych pionowo stalowych płyt. W środku grzejnika można znaleźć aluminiowe blachy zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Grzejniki mogą się składać z kilku stalowych płyt, a także mieć kilka blach konwektorów aluminiowych. Cechują się dużą powierzchnią. Dzięki temu dużą część ciepła przekazuje się do pomieszczenia poprzez promieniowanie. Wynosi to około 35%, a pozostałe ciepło oddaje się przez konwekcję.
Inna klasyfikacja grzejników
Ze względu na materiał wyróżnia się grzejniki aluminiowe, stalowe i żeliwne. Z kolei ze względu na instalację są: ścienne, poziome, pionowe, stojące lub kanałowe. Ze względu na sposób podłączenia mogą być z bocznym podłączeniem, dolnym lub krzyżowym. W związku z oddawaniem ciepła do pomieszczenia są płytowe, członowe lub konwektorowe. Natomiast ze względu na metodę zasilania są: elektryczne, mieszane i wodne. Wygląd zewnętrzny sprawia, że dzielą się na modele narożne, dekoracyjne, kanałowe lub tradycyjne.
Jakie są zalety ogrzewania elektrycznego?
Do korzyści z używania grzejnika elektrycznego należą:
- mały koszt – zarówno w zakresie montażu, jak i inwestycji
- przewidywalność i stabilność cen
- bezpieczeństwo – stosowania
- wygodna obsługa – opcja sterowania czy regulacji temperatury w pomieszczeniu
- ekologiczność
- brak alergii
- dostępność
Rodzaje osłon na kaloryfery
Osłony na kaloryfery cieszą się wzrastającą popularnością. Ze względu na rodzaj instalacji dzielą się na:
- wieszane bezpośrednio
- wiszące – zawierają przednią, maskującą płytę z otworami, a także specjalnymi metalowymi uchwytami mocującymi
- stojące – mają konstrukcję skrzynkową i składają się z maskującego panelu, bocznych ścianek czy górnej półki
Inną kategorię stanowią kaloryfery, które mają się znajdować w pokojach dziecinnych. Mogą być malowane farbami mającymi właściwe atesty bądź ozdobione są ażurowymi wycięciami. Mogą być połączone z tablicą manipulacyjną. Popularne są także grzejniki, które wykonuje się na zamówienie i umieszcza w ciągu szafek.
Osłony na kaloryfery najczęściej wykonuje się z drewna czy płyty MDF z ażurowymi kratkami, które wykonano z rattanu lub listew. Maskownice pasują do klasycznych wnętrz utrzymanych na przykład w stylu angielskim czy rustykalnym. W nowoczesnych pomieszczeniach sprawdzą się za to osłony metalowe lub wykonane z płyt pleksi, MDF lub szkła hartowanego. Dobrze, aby grzejnik był utrzymany w neutralnym kolorze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana