Kiedy stosuje się zgrzewanie punktowe, a kiedy liniowe?
Zgrzewanie blach to obróbka plastyczna metali, która polega na łączeniu dwóch lub więcej elementów bez zastosowania łączników. Proces ten względu na swoją dużą uniwersalność jest wykorzystywany w wielu różnorodnych branżach. W tym artykule poznamy natomiast cechy i zastosowania zarówno zgrzewania liniowego, jak i punktowego.
Zgrzewanie blach jako plastyczna obróbka metali
Zgrzewanie blach to obróbka plastyczna metali, która polega na łączeniu dwóch lub więcej elementów za pomocą odpowiednich narzędzi i maszyn. Jest to proces, który wykorzystywany jest w wielu branżach i ma wiele zastosowań. Może być wykorzystywany do łączenia metali takich jak stal, aluminium, mosiądz, miedź i inne stopy. Zgrzewanie metali, które oferuje między innymi firma zajmująca się kompleksową obróbką plastyczną blach Metalplast z Olkusza opiera się więc na podgrzaniu materiału do określonej temperatury, a następnie zastosowaniu ciśnienia w celu utworzenia połączenia pomiędzy dwoma elementami. Pod względem sposobu wykonania dzieli się ono natomiast na dwa główne rodzaje.
Charakterystyka i zastosowanie zgrzewania liniowego
Zgrzewanie liniowe to metoda, która opiera się na łączeniu powierzchni za pomocą wielu punktów zgrzewania, które wspólnie tworzą długie oraz szczelne łączenie. Do jego przeprowadzania wykorzystywane są zgrzewarki wyposażone w elektrody krążkowe. Zaletą tej metody jest przede wszystkim stosunkowo szybki czas wykonania połączenia materiałów oraz bardzo wysoka odporność spoin na rozerwania. Zgrzewanie liniowe stosowane jest na przykład w przypadku zbiorników paliwa i puszek.
Charakterystyka i zastosowanie zgrzewania punktowego
Zgrzewanie punktowe jest natomiast o wiele popularniejszą metodą łączenia metali od zgrzewania liniowego i polega na połączeniu powierzchni za pomocą, jak sama nazwa wskazuje punktów. Dzieli się ono na trzy podstawowe rodzaje pod względem sposobu przedostawania się prądu do zgrzewanych powierzchni i ilość zgrzein, takie jak:
zgrzewanie jednopunktowe dwustronne,
zgrzewanie dwupunktowe dwustronne,
zgrzewanie jedno oraz dwupunktowe jednostronne.
Zgrzewanie punktowe stosowane jest przede wszystkim w przypadku stali stopowych oraz węglowych, a także metali nieżelaznych. Wykorzystywane jest ono powszechnie w branży samochodowej oraz automatyce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana