Kiedy warto stosować kompensację mocy biernej?
Zakłady przemysłowe oraz duże firmy wykorzystujące znaczne ilości energii elektrycznej zwracają szczególną uwagę na koszty związane z jej pozyskaniem. Ponieważ dostawcy prądu stosują taryfy przewidujące wysokie dopłaty za pobór tzw. mocy biernej, przedsiębiorcy starają się ich uniknąć, stosując systemy umożliwiające zmniejszenie zapotrzebowania na moc bierną. Wymaga to użycia systemów pozwalających na kompensację mocy biernej.
Czym jest moc bierna i jaka jest jej specyfika?
Funkcjonujące w przemyśle odbiorniki prądu są zasilane prądem przemiennym i pobierają pewną ilość mocy czynnej, która jest następnie bezpośrednio zamieniana na potrzebną w konkretnym miejscu pracę, energię cieplną albo promieniowanie elektromagnetyczne. W przypadku części urządzeń poborowi mocy czynnej towarzyszy również pobór mocy biernej, a zatem energii, która umożliwia działanie poszczególnych podzespołów, lecz nie jest przez nie bezpośrednio zużywana. Dostarczanie mocy biernej jest jednak kosztowne, ponieważ wiąże się dla operatorów z wysokimi stratami w sieci, a przy tym powoduje zmniejszenie przepustowości systemu oraz doprowadza do poważnych spadków napięcia w sieci. W celu wyrównania ponoszonych nakładów na zapewnienie odpowiednich parametrów pracy systemu energetycznego firmy zajmujące się wytwarzaniem i dystrybucją prądu nakładają na odbiorców dodatkowe opłaty. By ich uniknąć, muszą oni we własnym zakresie zapewnić sobie funkcjonowanie urządzeń powodujących dynamiczną kompensację mocy biernej. Choć wiąże się to z jednorazowym wydatkiem, w dłuższej perspektywie okazuje się niezwykle opłacalne.
Na czym polega kompensacja mocy biernej?
Kompensacja mocy biernej polega na dostarczaniu jej w miarę potrzeb bezpośrednio w tym punkcie systemu, gdzie będzie ona konieczna. W tym celu stosuje się specjalne automatyczne baterie kondensatorów i dławików kondensacyjnych, które w czasie rzeczywistym reagują na pojawiające się zapotrzebowania, eliminując konieczność pozyskiwania mocy biernej z sieci. Zapewnia to odbiorcy prądu redukcję ponoszonych kosztów i znaczną poprawę efektywności energetycznej. REBUD z Nowej Soli jest firmą specjalizującą się w dostarczaniu urządzeń do kompensacji mocy biernej – kondensatorów, dławików czy filtrów wyższych harmonicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana