Które części do cykliniarek wymagają wymiany?
Zadbany parkiet nadaje wnętrzu wyjątkowej elegancji i estetyki. Z czasem jednak może on stracić swój urok. W przywróceniu mu naturalnego blasku, przydatna okazuje się cykliniarka. To urządzenie napędzane prądem, które pozwala usunąć starą, zniszczoną powłokę drewnianej podłogi. Konieczne do tego jest użycie papieru ściernego. Dowiedz się, jakie części w tym urządzeniu wymagają najczęściej wymiany!
Wałki szlifujące i napinające do cykliniarki
Nawet najwyższej jakości sprzęt może z czasem się zużyć i wymagać wymiany pewnych części. W często stosowanych cykliniarkach czy szlifierkach taśmowych wykorzystywane są taśmy bezkońcowe. Obracają się one na wałkach szlifierskich i napinających. Dzięki takiej konstrukcji taśma może być używana przez dłuższy czas. Może ona być ponadto dokładniej wyregulowana, a w wielu przypadkach można wybrać szybkość obrotu walca.
Często wymieniane części zamienne do cykliniarek to właśnie wałki szlifujące i napinające. Warto je wymieniać co 2-3 lata, z uwagi na fakt, iż są one wykonane z gumy. Z czasem materiał ten twardnieje, co sprawia, że dochodzi do ślizgania się materiału ściernego na wałku. W efekcie materiał ten nagrzewa się i szybko traci swoje właściwości. Wałek szlifujący jest elementem napędzającym. Jego dobry stan gwarantuje dobrą pracę urządzenia.
Łożyska, paski klinowe i inne części
Specjaliści firmy Profi-Parkiet łożyska w cykliniarce również mogą wymagać wymiany. Są to części, które umożliwiają wykonywanie przez różne podzespoły ruchu obrotowego. Pierwszymi objawami awarii łożysk może być głośniejsza praca urządzenia. Zwykle oznacza to zużycie się tego elementu lub zbyt duże jego przeciążenie.
Pasek klinowy współpracuje z napinaczem oraz kołami pasowymi. Napędzają w ten sposób urządzenie i zapewniają jego funkcjonowanie. Ma on kluczowe znaczenie, a jego uszkodzenie może oznaczać poważną awarię. Działanie w wysokich temperaturach z czasem sprawia, że element ten ulega zużyciu. Pasek wymaga wymiany, jeśli:
doszło do pęknięcia klinów,
odpadły od niego kawałki materiału,
materiał został starty z grzbietów klinów,
kliny pooddzielały się,
kliny zaczęły się zużywać nierównomiernie,
na jego powierzchni powstały drobne uszkodzenia w wyniku przenikania żwiru,
doszło do uszkodzenia zewnętrznych klinów,
został zanieczyszczony olejem, w jego powierzchnia łuszczy się,
pękł.
W cykliniarce może być konieczne również wymienienie kabla silnika, filcu uszczelniającego, napinacza, rolek prowadzących napinacza i odbojowej, worka na pył i kół.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana