Które części do wózków paletowych najczęściej podlegają wymianie?
Wózki paletowe są niezbędnym wyposażeniem branży magazynowej, produkcji i handlu. Niezwykle efektywne maszyny umożliwiają transportowanie dużych i ciężkich ładunków, a przez to wspomagają pracę i pozwalają na oszczędność czasu. Ciągłe użytkowanie wózków paletowych wiąże się jednak z ich szybkim zużyciem oraz koniecznością wymiany części. Dowiedz się, które części do wózków paletowych trzeba wymieniać najczęściej?
Charakterystyka wózków paletowych
Wózki paletowe to prosto skonstruowane i łatwe w obsłudze urządzenia. Znacznie odciążają pracowników sklepów, magazynów, placów składowych, przedsiębiorstw logistycznych i produkcyjnych. Świetnie sprawdzają się w transporcie ładunków na paletach, ich podnoszeniu i opuszczaniu. Większość modeli posiada udźwig do 2500 kg oraz długość wideł od 780 mm do 2500 mm.
Lekka konstrukcja pozwala na manipulowanie wózkiem w wąskich korytarzach, a także na podnoszenie palet prostopadle do dłuższego jego boku. Ich waga wynosi zwykle od 50 do ok. 80 kg. Cięższe egzemplarze są konstruowane z jednego fragmentu materiału, co przesądza o ich wysokiej wytrzymałości.
W nowszych modelach ładunek podnoszony jest i opuszczany za pomocą siłownika hydraulicznego oraz dźwigni „podnoszenie” oraz „opuszczanie”. Pracownik nie musi zatem używać siły, by odpowiednio nakierować wózek.
Warto zadbać o regularny serwis wózków paletowych, by cieszyły się one jak najdłuższą żywotnością.
Wymiana części w wózku paletowym
Wózki paletowe mogą ulegać awariom, co wynika z wysokiego stopnia ich eksploatacji. Jak wskazują specjaliści firmy Moto Tech, uszkodzeniom najczęściej ulegają:
siłownik – usterka może wynikać np. ze zbyt niskiego poziomu oleju w siłowniku,
zawór przeciążenia – wymaga systematycznego oczyszczania oraz odpowiedniej regulacji,
uszczelki – niszczą się pod wpływem dużych i częstych nacisków poszczególnych elementów konstrukcyjnych,
dźwignia wózka paletowego,
układ hydrauliczny,
widły,
elementy podwozia wózka – mogą być skorodowane, co wpływa na spadek wytrzymałości wózka,
cięgna i ich połączenia,
rama i dyszel wózka – elementy te mogą ulec wygięciu lub pęknięciu,
koła i rolki – ulegają zanieczyszczeniu i zużyciu.
Skomplikowane naprawy warto powierzyć profesjonalnym serwisom, które często oferują również części zamienne.
Należy pamiętać, że w żadnym wypadku, bez względu na charakter usterki, nie należy użytkować uszkodzonego wózka paletowego. Może to bowiem pogłębić skutki awarii, a także stanowić istotne zagrożenie dla operatora.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana