Lampy LED w zastosowaniach przemysłowych
Lampy LED do zastosowań przemysłowych powinny spełniać szereg wymogów. Należą do nich zarówno określone prawem normy, jak i wewnętrzne regulacje wdrażane w przedsiębiorstwach. Dobre oświetlenie jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznej i komfortowej pracy. Z tego powodu konieczny jest przemyślany dobór opraw dla przemysłu. W artykule przedstawiamy najważniejsze cechy oświetlenia przemysłowego oraz rodzaje lamp wybieranych do tego celu.
Czym powinno się charakteryzować oświetlenie przemysłowe?
Jak tłumaczą specjaliści z firmy Perfand Led, będącej polskim producentem oświetlenia, najważniejsze kryteria, jakie powinny spełniać wszystkie oprawy oświetleniowe to te dotyczące bezpieczeństwa. Ważne jest zatem, aby pracowały bezawaryjnie i były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Powinny też zapewniać jak największą widoczność na terenie całego obiektu, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Nie mogą być szkodliwe dla wzroku pracujących w pomieszczeniu osób ani powodować efektu olśnienia.
Obiekty przemysłowe wymagają z reguły zastosowania dużej ilości lamp o znacznej mocy. Dla każdego przedsiębiorcy ważne jest zatem, aby zużywały jak najmniej energii, zachowując przy tym dobre parametry. Z tego powodu rosnącą popularnością cieszą się energooszczędne lampy przemysłowe LED. Odpowiednio dobrane zapewnią doskonałe oświetlenie obiektu, nie generując przy tym wysokich kosztów. Należy również pamiętać o tym, że kąt padania światła powinien być dostosowany do wysokości pomieszczenia oraz rodzaju prowadzonych w nim prac.
Specjalistyczne oświetlenie przemysłowe
W obiektach przemysłowych często panują trudne warunki, na przykład wysokie lub bardzo niskie temperatury. Oprawy oświetleniowe muszą zatem być przystosowane do pracy w nich. Na rynku dostępne są m.in. specjalistyczne lampy do wysokich temperatur, które można stosować w zakładach produkcyjnych, piekarniach czy przetwórniach. Ponadto oprawy przemysłowe często narażone są na uszkodzenia mechaniczne lub działanie substancji chemicznych. Istotnymi parametrami lamp przemysłowych są zatem ich szczelność oraz odporność na wstrząsy i uszkodzenia, oznaczane symbolami IP i IK.
Lampy dla przemysłu spożywczego
W przemyśle spożywczym wykorzystuje się często hermetyczne oprawy LED. Są one wyjątkowo szczelne, odporne na działanie kwasów, zasad czy amoniaku. Spełniają wymagania wewnętrznych regulacji HACCP oraz europejskich norm dotyczących oświetlenia obiektów przemysłowych. Nie wymagają konserwacji i charakteryzują się długą żywotnością. Są też pozbawione elementów, które mogłyby zanieczyścić żywność. Wyróżnia je wysoki współczynnik CRI, co oznacza, że doskonale oddają spektrum barw zbliżonych do światła słonecznego. Dzięki temu dobrze odwzorowują kolory, a zatem sprawdzają się przy wizualnej kontroli jakości produktów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana