Malowanie proszkowe automatyczne a manualne. Porównanie
Do malowania powierzchni metalowych stosowane jest lakierowanie proszkowe. Ów sposób umożliwia pokrycie równomiernie farbą wszystkich zakamarków metalu. Najczęściej mamy do czynienia z malowaniem proszkowym automatycznym lub manualnym. Wybór metody uzależniony jest od rodzaju i wielkości lakierowanych powierzchni. Czym cechuje się malowanie proszkowe? Jakie są różnice między dwiema technikami lakierowania?
Dlaczego warto wybierać malowanie proszkowe?
Lakierowanie proszkowe jest dobrym sposobem na pokrycie metalowych powierzchni – w przeciwieństwie do tradycyjnych metod (np. pędzel i płynny barwnik). Niezależnie od metody malowanie proszkowe daje dobre efekty. Farba proszkowa dociera do różnych, nawet trudnodostępnych miejsc, a także zabezpiecza powierzchnie przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Takie lakierowanie jest bardziej precyzyjne.
Lakierowanie proszkowe wykonują specjalistyczne firmy. Przykładem takiego miejsca jest profesjonalna lakiernia proszkowa Mera Metal, zlokalizowana na warszawskim Wawrze. Z usług przedsiębiorstwa korzystają m.in. firmy z branży motoryzacyjnej. Może się ono pochwalić sprawdzonymi technikami, doborem dobrych farb i doświadczonymi pracownikami, którzy wykonują wszystkie zlecenia dokładnie i kompleksowo. Firma specjalizuje się w automatycznym malowaniu proszkowym elementów metalowych, stalowych i aluminiowych.
Na czym polega malowanie proszkowe manualne?
Manualne lakierowanie proszkowe wykorzystuje się w przypadku nieregularnych powierzchni (o różnych kształtach) lub elementów wielkogabarytowych. Nie odbywa się ono w kabinie standardowej. Do malowania manualnego wykorzystywane są pojedyncze pistolety proszkowe lub systemy manualne (częściowo zautomatyzowane). Użytkownicy obsługują monitory odpowiadające za wybór trybu pracy, czyszczenie filtrów i aplikatorów, zmianę kolorów.
Charakterystyka malowania proszkowego automatycznego
Lakierowanie automatyczne odbywa się w specjalnych kabinach. Znajdują się w nich fotokomórki, które mierzą długość malowanej powierzchni i odpowiadają za włączanie i wyłączenia pracy pistoletów. Kabiny posiadają także tory do przesuwania poszczególnych elementów i tzw. centra kolorów, które czyszczą filtry i aplikatory, zmieniają kolory, odzyskują farby proszkowe.
Malowanie proszkowe automatyczne umożliwia malowanie powierzchni w krótkim czasie. Nałożona powłoka jest estetyczna i dokładnie pokryta farbą. Podczas lakierowania wykorzystywane są kolory z palety RAL, różne stopnie połysku i efekty powłoki (strukturalne, gładkie).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana