Na czym polega proces cięcia plazmowego?
Cięcie plazmą to technika wykorzystywana do obróbki metali. Ten materiał jest często nazywany czwartym stanem skupienia, ponieważ zawiera w sobie jony naładowane ujemnie oraz obojętnie. To sprawia, że jest wyjątkowo skuteczny przy pracy ze stalą i innymi surowcami. Ta technika ma wiele zalet, przez co jest wykorzystywana coraz częściej do różnych prac.
Jak plazma tnie metale?
Cięcie plazmą jest możliwe dzięki specjalistycznym narzędziom. Składają się one z:
palnika plazmowego, z którego wydobywa się plazma,
źródła zasilania,
części eksploatacyjnych,
przewodu uziemiającego.
Cięcie plazmą działa podobnie do cięcia laserem. Obie technologie polegają na pracy z temperaturą i roztapiają metal, który mają przeciąć. W obu przypadkach jednak zachodzą odrobinę inne reakcje. Plazma wykorzystuje elektryczność oraz natężenie prądu. Gdy są one wystarczająco duże, pojawia się łuk elektryczny. To on jest wykorzystywany do cięcia stali nierdzewnej i aluminium, a także gotowych produktów. Praca z plazmą może być niebezpieczna, dlatego palnik plazmowy ma specyficzną budowę. Składa się z dwóch komór. W zewnętrznej znajduje się gaz ochronny, a w wewnętrznej gaz plazmowy. Gaz po wejściu w reakcję z łukiem elektrycznym wytwarza strumień plazmy. Jest on wypuszczany z dyszy w stronę metalu, topiąc go. W ten sposób można dokonywać cięcia na odpornych materiałach. Systemy plazmowe mogą przebić się do głębokości nawet 15 centymetrów. Te parametry sprawiają, że to wyjątkowo efektywny sposób pracy na metalach. Ma wiele zalet, które sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się do tej metody.
Jakie są zalety cięcia plazmą?
Cięcie plazmą ma wiele zalet. Specjaliści z firmy FUPH Stalex podkreślają przede wszystkim:
szybkość całego procesu,
gwarancję wykonania gładkich krawędzi,
zmniejszenie ilości odpadów dzięki precyzyjnej drodze cięcia,
możliwość pracy pod różnymi kątami,
możliwość automatyzacji procesu cięcia,
cięcie bez nadmiernego nagrzewania całego materiału.
Przy pracy z plazmą trzeba zachować ostrożność. Podczas cięcia dochodzi do wytworzenia mocnego promieniowania UV, mogą uwalniać się wtedy także szkodliwe dla zdrowia związki. Dlatego każdorazowo należy zabezpieczyć się przed pracą z tą techniką niezależnie od doświadczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana