Na czym polega proces przerabiania hałd?
Hałdy to nic innego, jak nieużytki i pozostałości po działalności kopalń i hut. Są one bardzo znanym elementem krajobrazu, szczególnie województwa śląskiego. Eksploatacja i proces przerabiania hałd pozwala na wykorzystanie pozyskanych surowców w budownictwie drogowym, morskim, hydrotechnicznym czy w górnictwie. W tym artykule dowiesz się, na czym polega przerabianie hałd i jakie płyną z tego korzyści!
Jak wygląda proces przerabiania i eksploatacji hałd?
Hałdy to zwałowisko nieużytecznej skały płonnej i innych odpadów, pochodzących z kopalń, hut i zakładów przemysłowych, na przykład żużel czy popiół. Są one efektem działalności wielu kopalń węgla kamiennego na Śląsku. Odpady z tych hałd poddawane są procesom przeróbki mechanicznej, co pozwala na poprawę ich jakości i zwiększenie wartości, dzięki czemu wzrasta możliwość ich szerszego zastosowania.
Przetwarzanie hałd polega m.in. na rewitalizacji zdegradowanego obszaru poprzemysłowego poprzez odzysk z odpadów wydobywczych węgla. Odpady z hałd są przetwarzane w materiał skalny do ponownego ukształtowania rzeźby terenu, jego biologicznej rekultywacji, odtworzenia stosunków gruntowo-wodnych, gleb lub odbudowania infrastruktury. Zanim jednak przystąpi się do eksploatacji hałd, należy precyzyjnie określić stan termiczny zwałowiska oraz wykonać dokładną analizę geometrii wyrobisk. Ważne jest także, aby nie doprowadzić do procesów samozagrzewania.
Korzyści płynące z przerabiania hałd
Eksploatacja hałd daje dużo korzyści ekonomicznych oraz ekologicznych. W wyniku przetwarzania odpadów możliwy jest odzysk węgla, produkcja wartościowego kruszywa, rekultywacja techniczna i biologiczna hałd, a także ich zagospodarowanie.
Nasza firma może się pochwalić 60-letnim doświadczeniem w dziedzinie przerabiania hałd. Od początku istnienia przerobiliśmy około 160 mln ton odpadów pogórniczych i przywróciliśmy gruntom zdegradowanym wartości użytkowe oraz przyrodnicze. Przyczyniamy się również do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, który uwalniany jest wraz z powstawaniem hałd – dowiadujemy się w rozmowie z pracownikiem firmy Haldex z Katowic.
Z hałd czerpie się kruszywo, wykorzystywane w budownictwie autostrad i parkingów. Produkuje się z niego materiały budowlane, konstrukcyjne, rekultywuje tereny zdegradowane, a nawet stosuje w budownictwie morskim lub w górnictwie. Przerabianie hałd ma na celu przeciwdziałanie degradacji środowiska poprzez wykorzystanie surowców wtórnych zamiast surowców naturalnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana