Nowoczesne urządzenia układów podczyszczania. Przegląd rozwiązań
Wyposażenie technologiczne oczyszczalni ścieków jest uwarunkowane składem ścieków oraz wymaganiami parametrów ścieków oczyszczonych. Większość ścieków, zwłaszcza pochodzenia przemysłowego wymaga wstępnego oczyszczania. Dlatego pierwszym etapem w oczyszczalniach ścieków jest podczyszczanie. Dowiedz się jakie nowoczesne urządzenia stosuje się do tego procesu.
Czym jest podczyszczanie ścieków?
Oczyszczanie ścieków z substancji zagrażających równowadze biologicznej środowiska naturalnego jest koniecznością. Dlatego dużą wagę przywiązuje się do ich wstępnego podczyszczania. Polega ono na usuwaniu ze ścieków szkodliwych substancji ropopochodnych i organicznych za pomocą separatorów. Według opinii specjalistów dostawcy technologii inżynierii środowiskowej Contecsim z Pruszcza Gdańskiego nawet w sytuacjach, w których prawo nie nakazuje wstępnego oczyszczania ścieków, obecność separatorów w instalacji może znacząco ograniczyć występowanie awarii.
Urządzenia do układów podczyszczania ścieków
Do podczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych stosuje się nowoczesne rozwiązania technologiczne dopasowane do specyfiki zanieczyszczeń. Dzięki temu zapewniona jest wysoka kultura pracy oczyszczalni, bezpieczeństwo ekologiczne i skuteczność działania. Podstawowymi elementami układów podczyszczania są separatory, które oczyszczają ścieki w sposób mechaniczny. Występują trzy główne rodzaje separatorów – substancji ropopochodnych, tłuszczów i skrobi. Ich zadaniem jest zabezpieczenie oczyszczalni ścieków i środowiska przed skażeniem. Na wybór odpowiedniego separatora mają wpływ takie czynniki jak wielkość przepływu zanieczyszczeń, warunki pracy, a także możliwość pobierania próbek do kontroli składu.
W oczyszczalniach przydomowych w strefie podczyszczania stosuje się osadniki wstępne, najczęściej w formie podłużnych zbiorników z tworzyw sztucznych lub betonu. Zaopatrzone są one w deflektory wlotowe i wylotowe zabezpieczające przed wypłynięciem kożucha, a niekiedy w kraty do wychwytywania frakcji wleczonych. Zadaniem osadników jest wstępne podczyszczanie ścieków oraz oddzielenie stałych, nierozpuszczonych w ściekach frakcji od reszty ścieków.
Konieczne serwisy układów podczyszczania ścieków
Specjaliści zwracają uwagę na konieczność regularnego serwisowania urządzenia układów podczyszczenia. Niewłaściwa eksploatacja separatorów może prowadzić do gromadzenia się tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, co przyczynia się do zwiększenia liczby awarii kanalizacji oraz zmniejsza wydajność oczyszczalni ścieków. Może także spowodować zanieczyszczenie biologicznej części oczyszczalni substancjami ropopochodnymi. Przeglądów eksploatacyjnych może dokonywać podmiot do tego uprawniony, posiadający niezbędne doświadczenie w eksploatacji oczyszczalni ścieków bytowych i przemysłowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana