Palety fitosanitarne w transporcie międzynarodowym
Planujesz eksport swoich towarów poza Unię Europejską? Będziesz musiał zaopatrzyć się w palety fitosanitarne, które wymagane są w transporcie międzynarodowym do krajów, które przystąpiły do normy ISPM 15. W poniższym artykule porównamy palety w standardzie ISPM 15 do fumigowanych, a także odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące tego rodzaju palet i ich zastosowania w transporcie międzynarodowym. Zapraszamy serdecznie do czytania!
Palety w standardzie ISPM 15 - czym się charakteryzują?
Na czym polega przygotowanie palet drewnianych do standardu ISPM 15? Głównym celem jest pozbycie się z drewna wszelkich lokalnych drobnoustrojów, czy też larw i owadów, które mogą zanieczyścić lub zmienić balans w obcym środowisku. Udaje się to poprzez poddanie palet drewnianych obróbce termicznej w specjalnej komorze suszarniczej, co pozwala osiągnąć temperaturę minimum 56 stopni Celsjusza. Jeśli przeprowadzony jest odpowiednio długo w zależności od grubości przekroju drewna, wszystkie drobnoustroje i jajeczka owadów zostają zniszczone. Palety, które zostały poddane takiemu procesowi oznaczone są znaczkiem kłosa z literami IPPC. Tego typu palety produkuje na przykład firma Starpal Małgorzata Lisowska Sp.k. Dawniej natomiast stosowano do tych celów proces fumigacji, czyli zamykanie elementów drewnianych w specjalnych komorach gazowych, do których wpuszczany był wtedy bromek metylu. Metoda ta została jednak zakazana na korzyść komór suszarniczych ze względu na szkodliwość dla ludzi oraz środowiska. Palety będące w obiegu międzynarodowym przez rok muszą zostać ponownie poddane obróbce termicznej.
Palety fitosanitarne w transporcie międzynarodowym
Palety fitosanitarne wymagane są w transporcie międzynarodowym, żeby zabezpieczyć lokalne biomy przed szkodliwymi czynnikami, które przywieźć mogą ze sobą obce elementy drewniane takie jak te w europaletach. Wszystkie palety drewniane wjeżdżające na teren Unii Europejskiej muszą posiadać ważny certyfikat ISPM 15. To samo ma się do eksportu z terenu UE do wszystkich krajów, które podpisały konwencję ISPM 15. Obejmuje to na przykład Chiny i Tajwan, Indonezję, Stany Zjednoczone, czy też Ukrainę. Transport pomiędzy krajami Unii Europejskiej i Szwajcarią nie wymaga natomiast stosowania palet fitosanitarnych. Wyjątkiem jest Portugalia, w której występują szkodniki drzewne, które mogą zaszkodzić florze innych krajów Wspólnoty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana