Przegląd separatorów do gnojowicy
Separatory do gnojowicy to jedne z podstawowych urządzeń służących do obróbki odchodów zwierzęcych. Z tego powodu nie może zabraknąć ich w gospodarstwach zajmujących się hodowlą bydła mlecznego czy trzody chlewnej. Poszczególne modele różnią się między sobą szczegółami konstrukcyjnymi, sposobem działania czy wydajnością. W artykule opisujemy wybrane z separatorów, jakie są dostępne na rynku.
Zastosowanie separatorów do gnojowicy
Głównym zadaniem separatora do gnojowicy jest szybkie i sprawne podzielenie medium na odciek oraz cząstki stałe. Dokonuje się tego poprzez wyciśnięcie elementów stałych z frakcji płynnej. Tak wyodrębnione cząstki można w odpowiedni sposób zmagazynować, a następnie użyć – m.in. w formie ściółki albo kompostu.
Separatory do gnojowicy bezsprzecznie odgrywają niezwykle ważną rolę w gospodarowaniu odchodami zwierząt gospodarskich. Dzięki nim można znacząco zmniejszyć ilość odpadów i przygotować medium do dalszego wykorzystania, co przekłada się na spore oszczędności finansowe. Typowy separator do gnojowicy zbudowany jest z kilku elementów: korpusu, wirnika, silnika oraz systemu przenośnikowego (w zależności od rodzaju: taśmowego lub ślimakowego). Do produkcji tych urządzeń używane są materiały wykazujące wysoką wytrzymałość mechaniczną i odporność na korozję – działanie wilgoci, substancji biologicznych i chemicznych, zmiennych temperatur.
Jakie są rodzaje separatorów do gnojowicy?
W asortymencie takich firm, jak dostawcy wyposażenia farm mlecznych Eko-Agro, można znaleźć dwie grupy separatorów do gnojowicy – standard i HD (ang. Heavy Duty). Wykorzystane w tych urządzeniach technologie przekładają się na inne możliwości w zakresie produkcji frakcji stałych – to główna różnica między tymi dwoma modelami. Wyboru konkretnego typu separatora do gnojowicy powinno się więc dokonać przede wszystkim z uwzględnieniem oczekiwanej efektywności urządzenia.
Standardowe separatory do gnojowicy, przeznaczone do podstawowej separacji, umożliwiają uzyskanie stężenia suchej frakcji na poziomie 35%. Tymczasem w przypadku modeli w wersji HD jest to aż 45% – polecane są do zastosowań ściółkowych i kompostowych. Separatory HD odznaczają się wyjątkowo wytrzymałą budową, dlatego sprawdzają się doskonale nawet w bardzo trudnych warunkach eksploatacyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana