Przenośniki taśmowe w przetwórniach rybnych i owocowo-warzywnych
Przetwórnie rybne oraz owocowo-warzywne odgrywają istotną rolę w całej branży spożywczej – to w nich powstaje wiele produktów, które następnie można znaleźć na półkach sklepowych, między innymi soki, dżemy, żywność w puszkach i konserwach. Aby przetwórnie działały z optymalną wydajnością, ich praca oparta jest o wykorzystanie różnego rodzaju maszyn – w tym między innymi przenośników taśmowych. Jaką funkcję one pełnią.
Czym są przenośniki taśmowe?
Przenośniki taśmowe, takie jak dostępne w ofercie firmy Eko-Constructions, to urządzenia służące do transportu obrabianego w przetwórni surowca między kolejnymi etapami produkcji. To właśnie dzięki przenośnikom możliwe jest zbudowanie wydajnej, funkcjonalnej i w wysokim stopniu zautomatyzowanej linii technologicznej.
Jak skonstruowane są przenośniki taśmowe?
Mimo ważnej funkcji, jaką pełnią w przetwórni, przenośniki taśmowe są urządzeniami dość prostymi w konstrukcji. Ich dwa główne elementy to zespół rolek oraz taśma. Rolki napędzane silnikiem (np. elektrycznym wprawiają taśmę w ruch, co umożliwia przetransportowanie surowca wzdłuż przenośnika z jednego etapu produkcji do kolejnego. Przenośniki różnią się między sobą parametrami fizycznymi, takimi jak długość i szerokość, a także przeznaczeniem – wśród nich znajdziemy między innymi specjalne przenośniki przeznaczone do pracy w niskiej temperaturze. Sprawdzają się one między innymi na pokładzie dalekomorskich statków-przetwórni (trawlerów), jak i w magazynach.
Bardzo istotną kwestią jest, żeby elementy konstrukcji przenośnika były wykonane z odpowiednich surowców. Rolki oraz metalowe konstrukcja zazwyczaj wykonywana jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, natomiast do produkcji taśm wykorzystuje się tworzywa sztuczne o nietoksycznych właściwościach. To bardzo ważne – zastosowanie taśmy o niewłaściwym składzie może prowadzić do zanieczyszczenia żywności.
Korzyści ze stosowania przenośników taśmowych
Jak widać przenośniki taśmowe odgrywają bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu zakładów przetwórczych różnego rodzaju. Dzięki nim transport surowca między kolejnymi etapami produkcji jest znacznie szybszy, co przekłada się w znacznym stopniu na zwiększenie wydajności produkcji. Umożliwia to również maksymalne zautomatyzowanie procesu obróbki żywności i tym samym zmniejszenie zapotrzebowania na obsługę linii technologicznej. Do tego przenośniki odznaczają się bardzo prostą konstrukcję, co przekłada się na wysoką trwałość i stosunkowo niską awaryjność. Wszystko to sprowadza się do zwiększenia zysków i zminimalizowania kosztów produkcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana