Rodzaje i charakterystyka pomp przemysłowych
Pompy przemysłowe są urządzeniami, które stosuje się w produkcji i transporcie materiałów sypkich oraz cieczy. Przystosowane są do działania w określonych warunkach. Dobierając optymalny produkt pod względem ciśnienia, temperatury i wydajności pracy można zapewnić sprawne działanie systemu. Jakie są rodzaje takich pomp?
Jakie rodzaje pomp przemysłowych się wyróżnia?
Pompy przemysłowe dostępne są w wielu różnych rodzajach, które determinują ich pracę. Główny podział obejmuje dwa podstawowe typy tych urządzeń – pompy wirowe i wyporowe. Te pierwsze mają w swojej konstrukcji element wirujący w formie wirnika łopatkowego. Jest niezbędny, aby zwiększyć pęd cieczy i spowodować efekt ssania na wylocie. Taki rodzaj urządzeń dzieli się na wewnętrzną grupę – krętnych i krążeniowych. Pompy wyporowe pracują z kolei na tłokach, kołach zębatych i śrubach membranowych.
Dzięki takim elementom wykonują ruch posuwisto-zwrotny lub wahadłowy. W efekcie mogą wytworzyć odpowiednie ciśnienie, przesuwając przestrzeń pompy lub zmieniając miejsce, gdzie znajduje się ciecz. Pompy przemysłowe mają również formę agregatów, które są trwale połączone z silnikami napędowymi. Mają zwiększoną moc i wydajność.
Czym jest pompa przemysłowa?
To maszyna, która tworzy różnicę ciśnień między częścią wlotową pompy a częścią tłoczną na jej wylocie. Dzięki temu może występować przenoszenie cieczy przez przekazanie substancjom siły mechanicznej za pomocą wirnika lub membrany w celu ich sprężenia. Maszyny te mogą być dostosowane do dowolnych parametrów przez modyfikację rozmiaru silnika i wirnika. Występują pompy jedno - i wielostopniowe, a także modele do cieczy zanieczyszczonych, paliwa, spirytusu, dawkujące, kwasoodporne, parowe czy zębate. Takie urządzenia sprzedaje m.in. pneumatyka, zaopatrzenie przemysłu Elkram, które dba o jakość oferowanego asortymentu.
Gdzie stosuje się pompy przemysłowe?
Urządzenia te znajdują zastosowanie w większych zakładach, których działalność dotyczy różnych gałęzi przemysłu. Najczęściej wykorzystują je oczyszczalnie ścieków, produkcje napojów, przepompownie paliw, przemysł budowlany, chemiczny i farmaceutyczny. Warto jednak pamiętać, że tylko pompy wysokiej jakości mogą być stosowane na tak szeroką skalę bez obaw o ich funkcjonalność czy bezpieczeństwo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana