Rodzaje i charakterystyka urządzeń dźwigowych
Wśród urządzeń dźwigowych wyróżnić można różnego rodzaju maszyny, które mają odmienną konstrukcję i pełnią różne zadania. To pojazdy niezbędne podczas wykonywania wszelkiego rodzaju prac budowlanych oraz przy innych działaniach wymagających przenoszenia elementów o znacznych rozmiarach i dużej wadze. Czym charakteryzują się urządzenia dźwigowe?
Na czym polega specyfika urządzeń dźwigowych?
Zadaniem dźwignic, czyli urządzeń dźwigowych, jest pionowe lub poziomie przenoszenie ładunków na niewielkich odcinkach. Są to maszyny transportu bliskiego, których prototypy znane były już w starożytności. Obsługa takich pojazdów wymaga posiadania specjalnych kwalifikacji. W sytuacjach, gdy użycie maszyn dźwigowych jest konieczne, możliwy jest ich zakup lub wynajem. Profesjonalne usługi oraz najnowsze modele dźwignic oferuje Usługi dźwigowe Piotr Rybacki.
Rodzaje najpopularniejszych urządzeń dźwigowych
Wśród najczęściej wykorzystywanych urządzeń tego typu znajdują się dźwigi samojezdne, samochody z HDS i podnośniki koszowe. Dźwigi samojezdne to uniwersalne i zwrotne pojazdy, które doskonale poradzą sobie z załadunkiem przedmiotów wielkogabarytowych oraz wszelkimi robotami budowlanymi czy rozbiórkowymi. Są to urządzenia mniejsze niż standardowe dźwigi stacjonarne, dzięki czemu zmieszczą się na niewielkich działkach oraz świetnie spełnią swoje zadanie przy montażu i konserwacji np. reklam wielkopowierzchniowych czy słupów energetycznych.
Samochody z HDS – urządzenia zwrotne i uniwersalne
Samochody z HDS (hydraulicznym dźwigiem samochodowym) to auta ciężarowe z wysięgnikiem przydatne podczas rozbiórek, prac instalatorskich, budowlanych, załadunkowych, ale również podczas transportu ładunku na dłuższych dystansach. Wysięgniki, w które wyposażone są samochody z HDS, mogą być dodatkowo doposażone np. w chwytaki lub inne specjalistyczne urządzenia, właściwe dla danego rodzaju wykonywanych prac.
Podnośniki koszowe – prace wewnątrz budynków i w trudnym terenie
Podnośnik koszowy to urządzenia o niewielkich gabarytach, które dzięki wyjątkowej stabilności podwozia i napędowi na cztery koła terenowe doskonale nadają się do pracy na nieutwardzonym gruncie. Świetnie sprawdzają się również w centrach logistycznych, jak i wewnątrz budynków, takich jak magazyny czy hale. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie różnego rodzaju prac instalatorskich, konserwacyjnych czy budowlanych. Dostępne są podnośniki elektryczne i spalinowe. Mogą to być podesty maszynowe, zwyżki przegubowe lub podnośniki teleskopowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana