Rodzaje pasm świetlnych na obiektach i ich funkcje użytkowe
Montowane na dachach pasma świetlne pozwalają doświetlać wnętrza światłem słonecznym i w tej funkcji sprawdzają się lepiej niż okna w ścianach. Rozwiązanie jest bardzo często spotykane w obiektach przemysłowych – halach magazynowych i produkcyjnych, gdzie stosowanie sztucznego oświetlenia wiąże się z wysokimi wydatkami na energię elektryczną. Korzystanie z naturalnego światła stanowi nie tylko oszczędność, lecz jest również rozwiązaniem ekologicznym
Pasma świetlne na miarę potrzeb obiektu
Pasma świetlne montuje się na dachach magazynów, hal produkcyjnych, galerii handlowych, obiektów sportowych i innych budynków, które wymagają dobrego doświetlenia wnętrz. Ich stosowanie przekłada się na obniżenie kosztów energii elektrycznej. W zależności od wymagań danego budynku (warunkowanych w dużej mierze architekturą dachu) oraz upodobań inwestora, stosuje się świetliki dachowe o różnych kształtach:
- Łukowe – najczęściej stosowane w nowoczesnym budownictwie. Ze względu na swój kształt, pasma świetlne łukowe zapewniają łatwe odprowadzenie wody opadowej. Zapobiegają również gromadzeniu się śniegu i różnych zanieczyszczeń na powierzchni świetlika.
- Dwuspadowe (trójkątne) – ze względu na swój kształt są stosowane rzadziej niż pasma łukowe. Posiadają jednak te same właściwości. Pasma świetlne trójkątne doskonale nadają się do montażu na starych, zabytkowych obiektach, gdzie trójkątny kształt świetlika musi zostać zachowany (obiekt pod kuratelą konserwatora zabytków).
Dodatkowe funkcje pasm świetlnych
Pasma świetlne w swojej podstawowej wersji służą do dostarczania światła do wnętrza pomieszczenia. Więcej światła, to w słoneczne dni, również wyższa temperatura. Aby zniwelować efekt nagrzewania się pomieszczenia, pasma świetlne mogą zostać dodatkowo wyposażone w klapy przewietrzające. Pasma świetlne wyposażone w uchylne lub otwierane klapy mogą więc stanowić element systemu wentylacji grawitacyjnej w obiekcie. W pasmach świetlnych z funkcją przewietrzania montuje się klapy wentylacyjne napędzane siłownikami elektrycznymi, a ich otwieranie i zamykanie może być inicjowane ręcznie lub automatycznie (jeśli system posiada centralę pogodową).
Niektórzy dostawcy pasm świetlnych dają klientom możliwość wyposażenia świetlików w klapy oddymiające, otwierane za pomocą siłowników elektrycznych lub pneumatycznych. Co ważne, klapy można montować nie tylko w pasmach łukowych. Pasma trójkątne również mogą zostać wyposażone w tę dodatkową funkcję. Przedsiębiorstwo KERA AWAK, na życzenie klientów wykonuje również klapy przewietrzające, oddymiające lub dymowo-wentylacyjne jako produkty punktowe. Takie rozwiązania zapewniają maksymalną wytrzymałość i trwałość przy optymalnym wykorzystaniu naturalnego światła. Wybór najlepszego sposobu doświetlenia wnętrz jest oczywiście kwestią indywidualną, więc projekt zawsze warto przedyskutować z doradcą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana