Różne oblicza haftu użytkowego
Na hasło haft użytkowy często przychodzi nam na myśl babcia siedząca na bujanym fotelu, wyszywająca wzory na serwetkach i obrusach. Nic bardziej mylnego! Hafty ostatnio wracają do łask i można je zobaczyć nie tylko na ozdobach w domu, ale także na koszulach, torbach, a nawet jeansowych kurtkach. Czym zatem charakteryzuje się haft użytkowy, gdzie można go spotkać najczęściej i czy każdy może wyszyć sobie wymyślony wzór?
Na czym haftuje się najczęściej?
Haftować można na prawie wszystkim, a jedyne co nas może ograniczyć, to wyobraźnia. Oto lista najpopularniejszych rzeczy:
- serwetki i obrusy — kojarzą się z ciepłem rodzinnym i spokojem. Dodają do wnętrza ciepłego klimatu.
- ubrania — ostatnio coraz popularniejszymi stają się hafty na koszulach i spódnicach, a nawet kurtkach jeansowych. Spersonalizowane ubrania z pewnością ułatwią wyróżnienie się z tłumu.
- poduszki — choć najczęściej wyszywa się na nich motywy ludowe, coraz więcej osób decyduje się na motywy roślinne. Bez względu na wzór, ożywiają pomieszczenie i świetnie sprawdzają się jako kolorowy dodatek.
Czy każdy może rozpocząć przygodę z haftowaniem?
Oczywiście! Wystarczy jedynie odrobina chęci oraz kilka niezbędnych przyrządów, takich jak:
- igły do haftowania,
- nożyczki hafciarskie,
- nożyczki do tkanin,
- tamborek, krosno, ramka hafciarska (do wyboru),
- akcesoria do nanoszenia bądź kopiowania wzorów,
- żelazko.
Naturalnie, nie wszystkie wzory będą od razu wychodzić perfekcyjnie. Warto jednak pamiętać, że wyszywanie nadaje przedmiotom osobistego charakteru, dlatego świetnie się sprawdzą jako prezent, bez względu na wiek osoby obdarowanej. Jeśli jednak nie posiadamy zmysłu artystycznego, dobrze skorzystać z usług profesjonalistów, na przykład Studia Haftu Artystycznego z Tarnobrzegu, które oferuje wyszywanie gotowych lub własnych wzorów.
Na czym dokładnie polega haftowanie?
Haftowanie użytkowe polega na wyszywaniu na materiale wzorów, używając do tego igły lub szydełka oraz nici i innych dodatków. Haft może być wykonany ręcznie lub maszynowo, jednak ze względu na jakość i dbałość detali, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług rzemieślników. Warto pamiętać, że wzory można wyszywać nie tylko na materiale, ale także na filcu, papierze czy skórze. Można także doczepić haft do tkaniny, która nie nadaje się do haftowania.
Wyróżniamy cztery rodzaje haftu:
- haft płaski,
- haft wypukły, tak zwany haft 3D,
- haft ażurowy,
- haft nakładany.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana