Specyfika czyszczenia kanalizacji przemysłowej. Co warto o niej wiedzieć?
Kanalizacje przemysłowe w znaczny sposób różnią się od kanalizacji komunalnych. Trafiające do zbiorników ścieki powstają bowiem w wyniku prowadzonej działalności przemysłowej czy przetwórczej, w związku z tym tworzą one osady na instalacjach technologicznych i aparatach oraz w przekrojach rur kanalizacyjnych, które dla prawidłowego funkcjonowania kanalizacji przemysłowej powinny być regularnie usuwane.
Na czym polega czyszczenie kanalizacji przemysłowych?
Czyszczenie kanalizacji przemysłowych to nic innego jak usuwanie z nich wszelkiego rodzaju osadów oraz zawiesin takich jak np. tłuszcze, które zmniejszają jej przepustowość. Podczas czyszczenia kanalizacji przemysłowej dodatkowo wykonuje się także czyszczenie separatorów oraz mechaniczne udrażnianie kanalizacji.
Największe wyzwania związane z czyszczeniem kanalizacji przemysłowej
Proces czyszczenia kanalizacji przemysłowej, choć opiera się na podobnych zasadach jak czyszczenie kanalizacji sanitarnych, jest o wiele bardziej skomplikowany. Podczas jego wykonywania bardzo często konieczne jest bowiem przeprowadzenie związanych z tym prac w taki sposób, aby nie korkować kanału, którym odprowadzane są ścieki, a tym samym nie blokować pracy całego zakładu.
Ponadto kanalizacja przemysłowa może mieć także dużo większą średnicę przepływu od standardowych instalacji, co z kolei wymusza zastosowania dodatkowego sprzętu, który będzie w stanie usunąć osady w pełni skutecznie. Dlatego też czyszczeniem kanalizacji przemysłowych powinny zajmować się wyłącznie doświadczone w tej dziedzinie firmy, takie jak przedsiębiorstwo gospodarki wodno-ściekowej Geo-Nova, które dysponuje odpowiednią wiedzą oraz sprzętem do przeprowadzenia tego prac.
Klasyfikacja odpadów z czyszczenia kanalizacji przemysłowych
Kolejną istotną kwestią są także odpady, jakie powstają podczas czyszczenia przemysłowych kanalizacji. Bardzo często ze względu na specyfikę działalności przedsiębiorstwa nie są one bowiem typowymi odpadami, które można sklasyfikować kodem odpadu z grupy 20.
W zależności od zakładu należy je więc klasyfikować kodem z grupy:
02 - do których zaliczane są odpady z rolnictwa, sadownictwa w przetwórstwa żywności,
04 - do których zalicza się odpady z przemysłu skórzanego, futrzarskiego i tekstylnego, zawierające np. chrom (04 01 06),
05 - do których zalicza się odpady z przeróbki ropy naftowej, oczyszczania gazu oraz przeróbki węgla np. 05 01 09 klasyfikujące osad zawierające substancje niebezpieczne.
Wymagają wobec tego specjalnej utylizacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana