Sprężarki powietrza – charakterystyka
Naturalnym dążeniem człowieka jest chęć ułatwiania sobie życia. Z tego powodu korzysta on z licznych urządzeń, które zwiększają komfort pracy i sprawiają, że przebiega ona szybciej, a także wymaga znacznie mniejszego wysiłku. Doskonałym przykładem takiego wielofunkcyjnego narzędzia jest sprężarka powietrza. Dowiedz się, czym się charakteryzuje i jakie jest jej zastosowanie.
Sprężarka powietrza to urządzenie, którego głównym zadaniem jest wytworzenie gazu pod wysokim ciśnieniem. Choć można wykorzystać w niej gaz różnego rodzaju, najczęściej stosuje się w tym celu powietrze. Wśród kilku rodzajów urządzeń tego typu, najpopularniejsze są kompresory, mimo że w języku potocznym oba pojęcia traktowane są jako synonimy. Zadaniem kompresora jest sprężanie i oczyszczanie powietrza. Poprzez podniesienie ciśnienia w zbiorniku (sprężenie), powietrze jest wyrzucane z odpowiednią energią. Kompresory usprawniają pracę maszyn potrzebujących sprężonego powietrza do funkcjonowania.
Rodzaje kompresorów
Kompresory można podzielić zarówno ze względu na budowę, jak i na wykorzystanie oleju. Najpopularniejsze rodzaje urządzeń tego typu mają konstrukcję tłokową. O zasadę ich działania zapytaliśmy przedstawiciela sklepu Aquatik.
Zasada działania sprężarek tłokowych opiera się na wykorzystaniu ruchu tłoka w cylindrze, a sprężanie jest efektem procesu tłoczenia. Zasysane do kompresora powietrze wprawia tłok w ruch, ten zaś zmniejsza jego pojemność, jednocześnie zwiększając ciśnienie. Sprężarki tego typu mogą występować w wersji olejowej lub bezolejowej, a wybór modelu zależny jest od wykorzystania urządzenia.
Kompresory olejowe charakteryzują się dużą mocą i gabarytami. Są szeroko wykorzystywane w zakładach wulkanizacyjnych, ale równie dobrze sprawdzą się w domowych warsztatach. To, co różni kompresory olejowe od bezolejowych, to rodzaj tłoku – w kompresorach olejowych tłok wymaga smarowania. Natomiast tłoki kompresorów bezolejowych są wykonane z materiału o niskim współczynniku tarcia. To niestety niesie za sobą mniejszą trwałość i krótszą żywotność.
Kompresory bezolejowe świetnie sprawdzą się do używania sporadycznego, na przykład pompowania basenu, materaca lub koła w rowerze. Używa się ich również w gabinetach stomatologicznych. Zaletą jest również ich niewielki rozmiar, co przekłada się także na mniejszą moc. Dlatego w przypadku bardziej profesjonalnego lub intensywnego wykorzystywania powinniśmy zdecydować się na większy i wydajniejszy kompresor olejowy.
Podsumowując, sprężarki powierza to wydajne urządzenia, które mają zastosowanie zarówno w domowym warsztacie, jak i w użytku profesjonalnym. Dzięki nim można napompować koło, ale także wprawić w ruch narzędzia pneumatyczne. Są zatem niezwykle przydatne i znacznie ułatwiają wykonywanie różnego rodzaju prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana