W jaki sposób można wykorzystywać dwutlenek węgla?
Dwutlenek węgla określa się jako bezbarwny i bezwonny gaz o lekko kwaśnym smaku. Okazuje się, że jest on powszechnie używany we wszystkich gałęziach przemysłu. W postaci gazowej jest stosowany do saturacji napoi, w ochronie przeciwpożarowej i instalacjach chłodniczych. Jako formę stałą, czyli suchy lód, wykorzystuje się go między innymi w przetwórstwie mięsnym, w transporcie i medycynie.
Wykorzystanie dwutlenku węgla w przemyśle spożywczym
Dwutlenek węgla to ważny składnik napojów gazowanych. Stopień nasycenia ma decydujący wpływ na finalny smak produktu. Dlatego też na rynku istnieje wiele rodzajów napojów, które odpowiadają różnym preferencjom konsumentów. W browarnictwie gaz ten pełni dwojaką funkcję: jako składnik piwa i czynnik w procesie warzenia.
Najszersze zastosowanie dwutlenku węgla w przemyśle spożywczym wiąże się z pojęciem suchego lodu. Jest to dwutlenek węgla w fazie stałej produkowany w różnych postaciach, m.in. jako granulat. Jego temperatura wynosi -78,5 stopni Celsjusza. Jako produkt naturalny może być używany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność wykorzystania czynnika chłodzącego o dużym potencjale. Mowa tu przede wszystkim o przetwórstwie, transporcie i przechowywaniu żywności.
W celu obniżenia lub utrzymania konkretnej wartości temperatury w procesie przetwórstwa żywności suchy lód dodaje się bezpośrednio do mięsa, ciast i przypraw. Oprócz tego w przemyśle piekarniczym wykorzystuje się go w celu spowolnienia rozwoju drożdży do określonego czasu. Podczas transportu żywności jest on gwarancją nieprzerwanego łańcucha chłodniczego.
Dwutlenek węgla w przemyśle kosmetycznym i medycynie
Medycznego dwutlenku węgla, dostępnego w ofercie firmy Karo, używa się podczas zabiegów laparoskopowych. Wtłoczenie gazu do jamy brzusznej pozwala na uzyskanie przestrzeni potrzebnej do przeprowadzenia operacji.
Rozwiązania stosowane obecnie w celu poprawy urody również korzystają z CO2. Mowa tu np. o zabiegu karboksyterapii, w trakcie którego gaz wprowadza się pod skórę. Jego zadanie polega na przyspieszeniu przepływu krwi, tlenu i składników odżywczych, a to z kolei stymuluje organizm do produkcji nowego kolagenu. Wskazaniem do wykonania są blizny lub zmarszczki, wiotkość skóry lub zaburzenia krążenia.
Aby karboksyterapia była efektywna należy poddać się serii zabiegów obejmującej od 5 do 15 powtórzeń. Dokładna liczba zależy od obecnego stanu skóry oraz oczekiwanego efektu. Wstrzykiwanie dwutlenku węgla określa się jako metodę małą inwazyjną oraz może być praktykowane w różnych partiach ciała.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana