Właściwości olejów emulgujących
Oleje emulgujące wykorzystuje się podczas obróbki metali – obróbki skrawaniem oraz przeróbki plastycznej na gorąco – do sporządzenia wodnej emulsji chłodzącej. Chłodziwo jest niezbędne by we właściwy, bezpieczny i efektywny sposób przeprowadzić proces obróbki i osiągnąć zamierzone rezultaty. Do wyboru jest wiele różnych olejów emulgujących. Jakie są ich właściwości?
Skład olejów emulgujących
W skład olejów emulgujących wykorzystywanych do tworzenia emulsji chłodzących wchodzą:
olej bazowy – roślinny, mineralny lub syntetyczny (do 60% objętości koncentratu),
emulgatory,
dodatki smarnościowe (EP),
inhibitory korozji,
biocydy,
dodatki: przeciwzużyciowe (AW), przeciwwapienne, stabilizujące pH, polarne (tłuszcze zwierzęce) lub inne w zależności od wymagań.
Właściwości olejów zależą głównie od wykorzystanych w koncentratorach dodatków. Warto podkreślić, że oleje emulgujące odznaczają się lepkością kinematyczną w temperaturze 40 stopni, w przedziale 30-200 mm2/s.
Oleje emulgujące w emulsji olejowej
Emulsje olejowe powstają przez połączenie oleju emulgującego z wodą w odpowiednich proporcjach. Na ogół zawartość koncentratora mieści się w przedziale 1-8% emulsji. Niekiedy jednak wymagane jest 10% stężenie oleju. Zbyt niskie stężenie emulsji może powodować korodowanie metalu, a zbyt wysokie pogarsza jakość obróbki.
Istotną rolę odgrywa też użycie wody o odpowiedniej twardości. Powinna się ona mieścić w przedziale 8-15⁰n. Przy niższej twardości chłodziwo się pieni, a przy wyższej traci stabilność oraz swoje przeciwkorozyjne właściwości.
Emulsje olejowe wykorzystywane są przede wszystkim przy dużych prędkościach obrotowych obrabianego elementu i stosunkowo małych obciążeniach w miejscach, gdzie narzędzie styka się z metalem.
Świetnej jakości oleje emulgujące o różnych właściwościach można dostać w firmie PROAUTO, która jest oficjalnym dystrybutorem tak znanych marek, jak Lotos czy Castrol.
Eksploatacja emulsji olejowych
Emulsje olejowe sporządza się przez wlanie odpowiedniej ilości koncentratu oleju emulgującego do wody (nigdy na odwrót) i ciągłe mieszanie, aż do uzyskania jednorodnej emulsji o mlecznym kolorze.
Podczas eksploatacji emulsji konieczne jest dbanie, by nie straciła swoich właściwości. Należy więc regularnie sprawdzać poziom skażenia mikrobiologicznego, własności antykorozyjne i pH, a także skłonność do zmian stężenia i spieniania się. Emulsja powinna być często filtrowana albo odwirowywana w celu pozbywania się zanieczyszczeń. Niekiedy zachodzi też potrzeba użycia zalecanego przez producenta środka poprawiającego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana