Wszystko o metalach – żelaznych i nieżelaznych
Metale to pierwiastki chemiczne, które wykorzystuje się w Polsce w przemyśle ciężkim. Mogą być żelazne lub nieżelazne, czyli kolorowe. Poznaj ich charakterystykę, jak również własności. Dowiedz się, czym są, a także, na jakie się dzielą nieżelazne rodzaje. Czym jest ich recykling? Co oznacza szereg aktywności metali? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.
Czym są metale? Charakterystyka i właściwości
Metalami nazywa się pierwiastki chemiczne, które cechują się zawarciem elektronów swobodnych. Do ich właściwości zalicza się:
- połyskliwa i gładka powierzchnia w stałym stanie
- kowalność i ciągliwość
- odpowiednie przewodnictwo cieplne
- przewodnictwo elektryczne – odpowiadają za nie elektrony
- skłonność do tworzenia związków chemicznych – o właściwościach zasadowych, kwasowych i elektrofilowych
- bezwonność
- stały stan skupienia – wysoka temperatura topnienia i stały stan skupienia w temperaturze pokojowej
Podział metali
Wyróżnia się:
- metale nieżelazne (kolorowe) – nie zawierają żelaza. Do przykładów należą: miedź, cyna, ołów, aluminium czy cynk. Do stopów za to zaliczają się mosiądz i brąz. Są przy tym dobrymi przewodnikami ciepła
- metale żelazne – składają się na nie stopy, które zawierają żelazo. Są magnetyczne i reagują na elektryczne ładunki. Przykładem może być żeliwo i stal
Metale nieżelazne
Metale nieżelazne oraz ich stopy dzieli się na:
- lekkie – łatwotopliwe na przykład magnez, aluminium i trudnotopliwe jak tytan
- ciężkie – łatwotopliwe jak cynk, kadm, cyna, ołów, bizmut, cyrkon, kobalt, nikiel, miedź, pallad, srebro. Natomiast do bardzo trudnotopliwych zaliczają się tantal i wolfram
Czym jest recykling metali?
Metale kolorowe na przykład miedź czy aluminium trzeba posortować, oczyścić i przetopić. W przypadku aluminium konieczne jest jego rozdrobnienie, oczyszczenie za pomocą sit czy poddanie termicznej obróbce. Oprócz obróbki metalu usuwa się farbę, lakiery czy nadruki. Następnie przetapia i poddaje rafinacji i filtrowaniu. Wówczas umieszcza się je ponownie w odlewach i kształtuje. Opcja ta jest dużo bardziej ekonomiczna niż produkcja metali ze złóż. Dostarcza się dobrej jakości metale, a odzyskiwanie może być powtarzane. Poddawane recyklingowi są szczególnie:
- żelazo – do powstania stali wykorzystywanej w budownictiwe lub motoryzacji
- miedź – potrzebnej do sprzętów elektrycznych, elektroniki czy przewodów
- cynk
- cyna
- ołów
- aluminium
- mosiądz
- brąz
Co więcej, poddaje się recyklingowi metale szlachetne. Jak się okazuje, recykling w Polsce umożliwia zwiększenie zysków w przemyśle o 50 miliardów USD. Warto wiedzieć, że prawie połowa pochodzi z przemysłu motoryzacyjnego.
Szereg aktywności chemicznej metali
Aby sprawdzić szereg aktywności metali, należy wiedzieć, że są ułożone według wzrastającej aktywności chemicznej. Oznacza to, że są uszeregowane od najmniej aktywnych do najbardziej. Jako punkt odniesienia przedziela je wodór. Co ciekawe, im wyżej się znajduje metal, tym silniejszym jest reduktorem. Łatwiej się utlenia i jest bardziej reaktywny. Natomiast im niżej się znajduje w szeregu aktywności, tym jest silniejszym utleniaczem, a jest mniej aktywny chemicznie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana