Wykorzystanie technologii CNC w produkcji części do maszyn przemysłowych
Nowoczesna produkcja przemysłowa wymaga najwyższego standardu obróbki materiałów. Jest ona realizowana dzięki cyfrowym metodom sterowania maszynami do różnego typu obróbki. Technologia CNC na dobre zadomowiła się niemal we wszystkich branżach produkcyjnych i działach techniki. Dowiedz się, jak wykorzystywana jest w produkcji części do maszyn przemysłowych.
Produkcja części do maszyn przemysłowych
Maszyny przemysłowe są skomplikowanymi urządzeniami do prowadzenia procesów na najwyższym poziomie technologicznym. Muszą być utrzymywane w doskonałej kondycji technicznej, serwisowane i w razie konieczności naprawiane. Pracują pod dużym obciążeniem, dlatego czasami wymagają wymiany części lub całych podzespołów. Można je wówczas zamówić w firmach specjalizujących się w produkcji części do maszyn. Dobrym przykładem jest firma konstruktorska KMT w Woli Piaseckiej koło Lublina, która zajmuje się projektowaniem oraz budową maszyn i oprzyrządowania produkcyjnego, a także przebudową linii produkcyjnych.
Projektowanie części maszyn
Wytwarzanie części do maszyn musi być poprzedzone stworzeniem dokumentacji technicznej przy użyciu oprogramowania CAD. Program pozwala na przygotowanie cyfrowych trójwymiarowych modeli obiektów. Następnie poprzez oprogramowanie CAM wprowadzany jest przez czytnik maszyny, w której kody przetwarzane są przez sterowniki na dokładne ruchy narzędzi i parametry pracy obrabiarki. W ten sposób programuje się wszystkie maszyny i urządzenia CNC sterowane komputerowo.
Obróbka CNC w produkcji części do maszyn przemysłowych
CNC oznacza numeryczne sterowanie maszynami i polega na wykorzystaniu programów komputerowych do prowadzenia procesów technologicznych. Oprogramowanie CNC pozwala na precyzyjną obróbkę, najczęściej w różnych technikach skrawania. CNC umożliwia pełną automatyzację procesu produkcyjnego i eliminuje możliwość pomyłki operatora maszyny. Zapewnia wysoką jakość obrabianej powierzchni i gwarantuje dokładność i powtarzalność wymiarową. Jest szczególnie przydatne przy produkcji precyzyjnych części do maszyn i przy przebudowie linii przemysłowych. Przyspiesza pracę i zapewnia powtarzalność i znaczne oszczędności materiałowe. Dzięki obróbce sterowanej numerycznie produkowane elementy są kompatybilne i w niczym nie ustępują oryginalnym podzespołom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana