Wyroby gumowe dla górnictwa. Przegląd rozwiązań
Działalność przemysłowa wymaga korzystania z wielu specjalistycznych maszyn i urządzeń, niezbędnych przy prowadzeniu poszczególnych procesów technologicznych. Ich sprawne działanie często zależy od stosowania właściwych akcesoriów i części zamiennych, które bezpośrednio wpływają na wydajność oraz bezawaryjność podzespołów. Wśród elementów, których znaczenie trudno przecenić znajdują się m.in. uszczelnienia oraz amortyzatory.
Dlaczego stosowanie wyrobów gumowych ma tak duże znaczenie w przemyśle wydobywczym?
Jednym z niekorzystnych zjawisk występujących podczas działania różnych mechanizmów jest powstawanie wibracji. Mogą one być wywołane niedokładnym wyważeniem elementów ruchomych, ich nieprawidłowym montażem lub niekontrolowanym przemieszczeniem się w czasie pracy. Przyczyną są też zmiany wymiarów poszczególnych części występujące wskutek nagrzewania się metalu. Generowanie drgań oznacza nie tylko znaczny hałas, ale także podwyższone ryzyko wystąpienia usterek wskutek zmęczenia materiału, pękania poszczególnych części czy poluzowywania się połączeń. W przypadku sprzętu stosowanego w przemyśle wydobywczym ma to szczególnie duże znaczenie ze względu na kwestie bezpieczeństwa, a także konieczność zachowania ciągłości pracy, zwłaszcza gdy w grę wchodzą duże systemy transportowe np. taśmociągi służące do przesyłania urobku. Wyroby gumowe dla górnictwa to jednak również kwestia użycia odpowiednich uszczelnień, np. między kolejnymi odcinkami rurociągów czy rurami a używaną armaturą.
Guma jako materiał do produkcji uszczelnień i elementów amortyzujących
Jedną z najważniejszych cech wyrobów gumowych jest ich wysoka elastyczność, dzięki której mogą ulegać odkształceniu, a po zaprzestaniu działania przyłożonej siły, łatwo powrócić do pierwotnego stanu. Właściwość ta przydaje się w sytuacji, gdy w grę wchodzi potrzeba wytłumienia powstających drgań. Element gumowy może pochłaniać drgania, które zamieniają się w tarcie występujące między cząsteczkami tworzącego go materiału. Jest też użyteczna w przypadku uszczelnień – guma może bez problemu dopasowywać się do powierzchni, odkształcając się nieproporcjonalnie i wypełniając wszelkie nierówności powierzchni. W obu przypadkach liczy się też wytrzymałość na ścieranie oraz dobra tolerancja podwyższonych temperatur i chemikaliów.
Duży wybór wyrobów z gumy dla przemysłu wydobywczego można znaleźć w ofercie firmy Pionier Jawor, która specjalizuje się również w dostarczaniu wyrobów z silikonu i granulatu gumowego. W asortymencie przeznaczonym dla górnictwa znajdują się m.in. uszczelki do połączeń kołnierzowych, pierścienie amortyzacyjne krążników, amortyzatory krążnika oraz amortyzatory „Poltegor”.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana