Z jakich materiałów mogą być wykonywane węże przemysłowe?
Węże przemysłowe znajdują swoje zastosowania w wielu dziedzinach życia, począwszy od produkcji żywności, aż do przemysłu stoczniowego czy petrochemicznego. Wskazuje to na wielość materiałów, które używane są do ich produkcji, aby zaspokoić różnorodne potrzeby przemysłu. Są one także alternatywą wobec instalacji stałych, takich jak rurociągi, ponieważ pozwalają na prosty montaż całej sieci oraz ograniczenie drgań, które powoduje ona w budynku.
Węże teflonowe
Węże teflonowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie transportowane są agresywne substancje chemiczne oraz ropopochodne. Stosowane są przede wszystkim w przemyśle paliwowym, chemicznym, w farmacji i kosmetologii. Ich budowa wymaga maksymalnego ograniczenia kontaktu substancji ze środowiskiem zewnętrznym, dlatego wewnętrzna warstwa teflonu musi zostać przedłużona i nawinięta na końcówki węża, aby osłaniała zewnętrzną warstwę metalu. Takie rozwiązanie pomaga zmniejszyć ryzyko oparzeń oraz chroni urządzenia przed uszkodzeniami i korozją. Teflon jest także materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, co pozwala wydłużyć czas eksploatacji produktów. Tego rodzaju rozwiązania technologiczne można znaleźć w ofercie firmy Tobi.
Węże do wody oraz pary wodnej
Do produkcji węży przemysłowych często używa się gumy EPDM inaczej kauczuku etylenowo-propylenowego, czyli tworzywa odpornego na duży zakres temperatury oraz ciśnienia, wilgoć i ścieranie. Węże produkowane z tego materiału służą przede wszystkim do transportu wody oraz pary wodnej. Wykorzystywane są w instalacjach przemysłowych, grzewczych oraz urządzeniach do mycia pod dużym ciśnieniem. Węże te wykorzystywane są często także w przemyśle spożywczym, ponieważ nie odbarwiają się i nie zmieniają składu cieczy. Bywają one także wykorzystywane w przemyśle chemicznym, ponieważ odznaczają się odpornością na działanie wielu preparatów.
Węże kompozytowe i ich zastosowania
Węże przemysłowe z materiałów kompozytowych charakteryzują się lekkością i elastycznością, przez co są bardzo mobilne i łatwe w transporcie. Produkuje się je z wielu warstw tworzyw tekstylnych oraz folii, które następnie wprowadza się pomiędzy dwie metalowe spirale. Taka konstrukcja pozwala stworzyć odporny na nagłe zmiany ciśnienia mechanizm. Węże kompozytowe wykorzystywane są w przemyśle paliwowym do przewodzenia olejów, ciekłych gazów oraz alkoholi. Elementy te wyposażone są przetestowane ciśnieniowe przewody, końcówki i złącza, które zwiększają bezpieczeństwo korzystania z nich, co jest szczególnie istotne w przypadku zadań, do których są przeznaczone.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana