Zasady bezpiecznego przemieszczania maszyn
Maszyny używane w zakładach przemysłowych są bardzo kosztowne dlatego, kiedy zachodzi konieczność ich relokacji, ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Nieprawidłowe zabezpieczenie i przewóz maszyny może prowadzić do poważnych strat finansowych przedsiębiorstwa. Co gorsza, stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracowników zajmujących się jej załadunkiem i transportem. Dlatego poznaj zasady bezpiecznego przemieszczania maszyn.
Relokacja maszyn – etapy
Prawidłowa relokacja maszyn wymaga starannego zaplanowania. Obejmuje kilka etapów:
- Planowanie – obejmuje ustalenie dokładnego harmonogramu działań, sprawdzenie geometrii maszyny, sporządzenie protokołu pomiaru i zaplanowanie szczegółów transportu.
- Demontaż – zaczyna się od odłączenia maszyn od zasilania i rozkablowania. Następnie specjaliści zajmują się demontażem mechanicznym.
- Transport – maszyny są dokładnie zabezpieczane na czas przewozu, a następnie ładowane do wybranego środka transportu. Docierają bezpiecznie do punktu docelowego, gdzie są rozładowywane.
- Ponowny montaż – ostatni etap polega na ponownym zmontowaniu i uruchomieniu maszyn.
Prawidłowo przeprowadzona relokacja maszyn jest bezpieczna zarówno dla nich samych, jak i dla osób, które biorą udział w poszczególnych etapach przemieszczania urządzeń.
Zasady bezpiecznego przemieszczania maszyn
O bezpiecznej relokacji urządzeń można mówić, dopiero kiedy weźmie się pod uwagę następujące kwestie techniczne:
- Pochylenie powierzchni trasy relokacyjnej ma być jak najmniejsze (przy zastosowaniu rolek maksymalnie 2%), a trasa ma być jak najkrótsza i jak najszersza.
- Ustalenie optymalnej prędkości dla przenoszonej maszyny. W przypadku rolek – maksymalnie 5m/min.
- Należy wygrodzić trasę relokacyjną, aby nie mogli się na niej znaleźć przypadkowi pracownicy.
- Wszyscy pracownicy uczestniczący w relokacji powinni być przeszkoleni i wyposażeni w odpowiednie środki ochrony osobistej.
- Trasa relokacji musi być dokładnie wyczyszczona, by nic nie zablokowało rolek.
Firmy takie jak Blachmix, specjalizujące się w relokacji maszyn, wiedzą też, że załadunek musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Niekiedy oznacza to konieczność stworzenia odpowiedniej konstrukcji, podbudowy, na której sprzęt zostanie przewieziony. Warto mieć też świadomość, że maszyny transportowane drogą lądową zabezpiecza się zupełnie inaczej niż przemieszczanie drogą morską. Te ostatnie wymagają zastosowania szczególnych środków ochrony, inaczej po dotarciu do celu mogą być kompletnie bezużyteczne. Zadanie relokacji maszyn zawsze należy zlecić doświadczonej firmie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana