Zastosowanie kół zębatych w maszynach przemysłowych
Urządzenia mechaniczne do przenoszenia napędu mogą wykorzystywać różne rozwiązania, jednak jednym z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej efektywnym w większości zastosowań jest używanie przekładni zębatych. Ich głównym elementem są koła zębate, które osadzone na wałkach mogą skutecznie przekazywać ruch obrotowy, wyróżniając się wysoką trwałością i dobrym znoszeniem większych obciążeń.
Do czego są używane koła zębate i jak działają?
Działanie przekładni mechanicznych z kołami zębatymi jest możliwe za sprawą sprzężenia kształtowo-ciernego występującego między uzębieniami współpracujących ze sobą elementów. Koła zębate przenoszą moment obrotowy w wyniku nacisku zębów koła napędowego na zęby koła napędzanego. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu parametrów wytrzymałościowych koła zębate mogą przenosić wysokie obciążenia, znaczny moment obrotowy oraz obracać się z dużymi prędkościami obrotowymi. Wykazują także niewielką bezwładność, a dzięki właściwej dokładności wykonania łatwo w ich przypadku uzyskać zakładane parametry pracy. Przy pomocy kół zębatych można zmieniać charakterystykę ruchu obrotowego – redukować dostarczany moment zwiększając obroty albo go multiplikować ograniczając prędkość obrotową.
Jakie są rodzaje kół zębatych?
Koła zębate można podzielić na rozmaite kategorie ze względu na wzajemne położenie osi obrotu, a także rodzaj uzębienia. Koła mogą pracować z osiami równoległymi, obracając się w tej samej płaszczyźnie lub zmieniając ją w przypadku osi ustawionych kątowo albo wichrowato. Z uwagi na linię zębów koła zębate można podzielić na koła o zębach prostych, śrubowych, daszkowych lub łukowych. Z uwagi na kształt możemy mówić o kołach walcowych z linią zębów ustawioną równolegle do osi obrotu oraz stożkowych, gdy są one pod pewnym kątem, a także ślimakowym.
Gdzie stosowane są koła zębate?
Kół zębatych używa się w różnych elementach układu przeniesienia napędów, głównie jednak w przekładniach. Osadzone na łożyskowanych wałach umieszczonych w korpusie pracują jako reduktory lub multiplikatory dopasowując parametry duchu obrotowego do potrzeb i zwiększając możliwości pracy oferowane przez silnik. Są stosowane zarówno w klasycznych, a zarazem najprostszych oraz najtrwalszych przekładniach o osiach stałych, jak i bardziej złożonych przekładniach obiegowych (planetarnych).
Szeroką ofertę kół zębatych proponują Zakłady Mechaniczne Glimag. Dostępne są koła wszystkich typów o określonych parametrach, także tworzone na podstawie inżynierii odwrotnej, tj. pomiarów istniejącego elementu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana